Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Perde satın almadan önce pencerenin uzunluğuna ve genişliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Farklı perde türleri vardır. Pileler, tüller, panjurlar ve arka planlar söz konusu olduğunda, hangi perdelerin ölçülmesi ve nasıl ölçüleceği kafa karıştırıcı olabilir. Hazır fon perde ölçülerini nasıl elde edeceğinizi öğrenilmelidir.

Fon Perde Nedir?

Fon perdeleri, perde setini tamamlayan ve evdeki havayı değiştirerek dekorasyonu tamamlayan perde türüdür. Arka plan perdeleri, evinize tamamen farklı bir his katabilir. Hazır ölçü fon perde herhangi bir perde desenine uygulanabilme özelliğine sahiptir. Fon perdesinin çekildiği yer perdenin duvara gelen kısmında çok güzel ve şık bir görüntü sağlamaktadır.

Büyük odalarda, görünürlüğü iyileştirmek için arka plan fon perdeleri kullanılmaktadır. Özellikle L şeklindeki cam tipinde ortada kum saati şeklinde iki tarafı birbirine bağlayan düz fon perdesi çok güzel bir görüntü sağlamaktadır. Fon perdesi için her türlü kumaş kullanılabilir ancak saten kumaş tercih edilmektedir. Hazır ölçü fon perde ve tül perde de üretilebilmektedir. Tül perdeyi fon perde olarak kullanmak için tül perde eteğini görebilirsiniz.

Ev dekorasyonu için çok popüler bir arka plan perdesi modelleri vardır. Güzel görünmekte ve modern perde endüstrisinde popüler olmakta başarılı olmuştur. Arka fonlarınızı ve hazır ölçü perdelerinizi 30 derecede hassas bir programla çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Perde Ölçüsü Nedir ve Nasıl Alınır?

Fon ve Tül Perde Ölçüsü: Genişliği dilediğiniz kadar ölçebilirsiniz. Zemine yerleştirirseniz, lütfen ana gövde ölçüsünden 3 cm daha küçük bir yükseklik sipariş edilmelidir. Mermer siparişi verirken eksik ebatları 2 cm’ye kadar sipariş verebilirsiniz. Tül ve perde ölçüleri perdenin yapıldığı alana göre değişmektedir.

Salon perdeleri genellikle geniş tutulur ve baştan başa ölçümler gerekebilmektedir. Sade ve klasik tarzda tül ve fon perdeler duvardan duvara veya pencere kenarından 25 cm’ye kadar yapılabilmektedir. Genel bir tercih olarak tavandan zemine yükseklik yerden 4-5 cm yüksektedir.

Tül perde kumaşı satın almak isterseniz büzgü tercihinize göre 1-2 arası,5 tül 2,5 kat daha geniş almanız gerekmektedir. 3’e 1 büzmeye ihtiyacınız varsa 3 kat tül ve 25 cm dikiş payı almanız gerekir.

Fon Perde Ölçüsü: Pencerenin yüksekliğini ölçün ve 3 cm kısaltın. İstifleme sırasında zemini ölçün ve + 15 cm ekleyin. Dekorasyon için kullanıldığında, gün boyunca pencerelerden gelen ışığın engellenmemesi için genişlik ayarlanmalıdır. İdeal fon perde genişliği 70-90 cm’dir. Kapatma için kullanırken iki kanat sipariş ederseniz, bunları gündüz çift taraflı model için de kullanabilirsiniz.

Perde Ölçüsü Alma Şeması

 • Sol tarafta kenar boşluğu varsa en az 15 cm ilerleyin. Marj olmaması önemli değildir.
 • Kayıt sırasında iki gözlük arasını ölçün.
 • Sağ kenar boşluğunuz varsa, 15 cm veya daha büyük bir taş yapın.
 • Tavandan mermere kadar ölçün. Artı 10 cm ekleyin. Ölçü 200 cm’den az ise 200 cm’den sipariş edebilirsiniz.
 • Fransız pencerelerini tavandan zemine ve kapıdan zemine ölçün. Bu sayede perde tam açıldığında üstte sarım marjı kalmaz.
 • Gerekirse, sürgü ve sabit cam, oklarla gösterildiği gibi entegre olarak ölçülebilir.

Perde Uzunluğu İçin Ölçü Alma

Perdenin uzunluğunu belirleyin ve ölçün. Pencerenin üstünden 5-10 cm yukarıdan başlayın. Perde şerit metre ise şerit metre uzunluk ölçümüne dahil edilir.

Klips halkaları gibi tutturucular kullanıyorsanız, klipsi ölçüme dahil edin, ancak döngüyü ölçümün dışında tutun. Pencerenin üstünü, ortasını, altını ölçün ve bir sayıya yuvarlayarak ölçüm yapılmalıdır.

Eşik Boyutu: Pencere çerçevesine dokunun.

Pencere Etek Ölçüsü: Pencere çerçevesinin 10-15 cm altından devam etmektedir.

Ayak ölçüsü: Yeri temizlemek ve yerde toplamak istiyorsanız bu uzunluk 7,5 cm arttırılmalıdır.

İpucu: Perdenin uzunluğunu ölçmek için topuzun ortasından istenen uzunluğa kadar ölçülmelidir

Perde Genişliği İçin Ölçü Alma

 • Bir uçtan diğerine rustik bir korniş ölçün. Genelde pencere alanından 50-60 cm daha geniş olmalıdır.
 • Büyük oynamalı ölçü: odaya yüksek tavan veren rustik
 • Çubuğu pencere çerçevesinin 10 ila 15 cm yukarısına asın.
 • Mükemmel görünen bir perde için: Güzel bir görünüm için
 • Lütfen boyutu 3-5 cm veya daha fazla yapın
 • Tül: Işığı tüle göre üç kat daha geniş kontrol ederek şık bir izlenim bırakmaktadır.
 • Dantel: Dantel deseninin daha kolay görülebilmesi için pencereden 30-60 cm daha geniş yapın.