Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Salon dekorasyonu her zaman çok önemlidir. Köşelerden boş duvarlara kadar kullandığınız her eşya oturma odanızı güzelleştirme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle salonda uygulanabilecek çeşitli dekorasyon seçenekleri ve fikirleri bulunmaktadır. Her köşeyi şıklıkla dekore edebilirsiniz. Salonda güneş ışığı kaynağı olan pencereler aslında dekorasyonda önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle evinizi dekore ederken perdelere dikkat edilmelidir.

Perdeler, oturma odasının genel görünümünü doğrudan etkiler. Pencereler, oturma odanızdaki güneş ışığı filtresidir denebilir. Pencereleri şık ve pratik perdelerle dekore etmek odaya giren ışığın ayarlanmasına yardımcı olabilir. Tipik Türk salonları için tül perdeler tercih edilmektedir.

Perde ile Diğer Eşyaların Uyumu

Eşyalarınızın desenlerinde bulunan renkler üzerinden perde seçimi yapabilirsiniz. Desenli bir eşyanız varsa ve perdenin rengini düşünüyorsanız, eşyanın üzerindeki rengi incelemek iyi bir fikirdir. Kanepe deseninin rengini kullanarak oldukça uyumlu bir perde seçimi yapabiliriniz. Dengeli ve şık bir görüntü yaratmayı unutmayın. Örneğin fon perdesi için, kahverengi tonlarında olan eşyanıza uygun bir krem ​​rengi fon perde seçebilirsiniz.

Pek çok insan ev dekorasyonunda kontrast kullanmaktan korkar, ancak gerçekten çok iyi sonuçlar elde edebileceğinizi unutmamak önemlidir. Şu anda, siyah ve beyazın zarafeti, kontrastın en iyi bilinen ve onaylanan örneğidir. Buna yakın başka bir örnek bordo ve krem ​​rengin uyumudur.

Tabii ki sadece kanepe ve perdenin renk kombinasyonunun değil, tüm unsurların uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Bu durumda parke zemin ve duvar boyası da düşünülmelidir. Belki evinizde duvar boyası yerine duvar kağıdı kullanıyorsunuzdur. Aynı kurallar duvar kağıtları için de geçerlidir. Renklerin uyumu üzerinde düşünürken halının ve iç kapıların renklerine de dikkat etmeyi unutmayın. Kahverengi renkte bir koltuğa ne renk bir fon perde tercih etmeliyim diye düşünüyorsanız kullanabileceğiniz renkler krem, açık pembe ve yavru ağzı gibi açık tonlar olabilir.

Günümüzde insanlar oturma odasının sadece rahat ve konforlu olmasını değil, aynı zamanda modern ve şık bir tarza sahip olmasını istiyor. Profesyonel tasarımcılar bu gerçeğin farkındadır ve oturma odasında sıcak ve samimi bir atmosfer yaratmak için mobilya ve aksesuarları uyumlu kullanırlar.

Oturma odanızı daha güzel göstermenin bir başka yolu da pencereleri düşünerek hareket etmektir. Sonuçta penceresiz bir oda düşünülemez ve pencerelerin boyutuna bağlı olarak perdeler çok yer kaplayabilir. Ancak oturma odası perdelerini seçerken akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır. Odanın genişliği ve tavanın yüksekliği, pencerelerin sayısı, büyüklüğü ve şekli, zemin rengi, duvar rengi veya duvar kağıdı ve diğer eşyaların dekorasyonlarında kullanılan renkler ve desenler dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Perde Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perde modelleri çok çeşitlidir. Eviniz için perde seçerken, oturma odanızın tarzına ve pencere şekline neyin uygun olduğunu düşünün. Çift perdeler klasik ve simetrik olup, tek perdeler dar alanlar için idealdir. Katlanmış perdeler romantik ve gelenekselken, çizgili modeller daha modern ve resmi bir tarzı temsil ediyor.

Perde modelleri hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra, oturma odanız için en iyi perdeyi seçmek zor olmayacaktır. Perde tipi, şekle ve kumaşa bağlıdır. Piyasadaki tipik perde modelleri arasında panjurlar, zebralar, fon, ipli ve tül perdeler bulunur. Tül perdeler tek tip değildir. Renk skalası olarak beyaz, bej ve krem ​​gibi renkler tercih edilmektedir. Tüller dışında düz kumaşlı perdeleri de tercih edebilirsiniz. Bu perdelerin kumaş çeşitleri de farklılık gösterir.

İpek perdeler klasik ve gelenekseldir. Oturma odasına güzel bir his katar ve şıklık yaratır. Yüksek kaliteli bir kumaş olan ipek, ışığın bir miktar geçmesine izin verir, ancak genellikle ışığı ve ısıyı engellemede iyidir. İpek, kalitesinden dolayı pahalı bir perde modelidir. İpek kumaş dışında pamuk, keten ve kadife türleri de perdelerde kullanılmaktadır.

Perdeler görsel olarak çok fazla yer kaplar, bu nedenle ihtiyacınız olan renkleri ve desenleri dikkatlice düşünmeniz önemlidir. Perde seçerken sadece duvarları ve zemini değil, dekorasyonda kullanılan renkleri de göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca perde satın alırken perdenin boyutuna dikkat ederseniz odanızın daha güzel ve daha geniş gözükmesini sağlayabilirsiniz. Tüm dönemler için renkli ve desenli kaliteli kumaş perdelerin satın alınması tavsiye edilir. Bu sayede perdelerin sık sık yenilenmesine gerek kalmaz.