Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Fon perde, evin havasını değiştiren ve dekorasyonu tamamlayan perde çeşididir. Fon perdede her türlü kumaş kullanılabilir ancak çoğu durumda saten veya yumuşak kumaş tercih edilir. Ayrıca fon perdesi jakar ve tül kumaştan yapılabilmektedir. Fon perdenin birçok çeşidi mevcuttur. Tül fon perde, desenli kumaş fon perde, düz kumaş fon perde, mekanizmalı fon perde gibi çeşitler arasından tarzınızı en çok yansıtanı ve odanıza en çok uyan perde modelini tercih edebilirsiniz.

Perdeler; insanların günlük yaşamlarında çeşitli amaçlarla kullandıkları en önemli ev aksesuarlarından biridir. Güneşin olumsuz etkilerini azaltmak ve mobilyaların güneşten etkilenmesini önlemek için kullanılan türe genellikle güneşlik denir. Fon perde ve tül gibi birçok perde çeşidi veya panjur tercih edilebilir.

Fon Perde Nerelerde Kullanılır?

Birbirinden farklı modelleri bulunan fon perdeyi evinizin istediğiniz yerinde kullanabilirsiniz. Fon perde, çocuk odası, yatak odası, misafir odası ya da oturma odası dahil olmak üzere evin her yerine oldukça yakışacaktır.

Salonda en çok tercih edilen fon perde modellerinden biri kumaş fon perdelerdir. Nedeni ise kesinlikle daha gösterişli ve şık olmasıdır. Sade görünen kumaşlar ve rengarenk çiçekli kumaşlar günümüzde en çok tercih edilen fon perdelerden biridir. Nedeni, belirtildiği gibi şık görünmesidir. Ancak kumaş fon perdeler diğer modellere göre daha maliyetlidir. Daha maliyetli olmasının sebebi diğer modellere göre daha şık görünmesi ve daha uzun ömürlü olmasıdır.

Fon perdenin kumaş rengi evde ki diğer mobilyalara uygun olarak tercih edilmelidir. Bu nedenle kumaş için renk seçerken eve uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Kumaşın yıkanması, kurutulması ve asılması, tül perde kullanımına göre kadar kolaydır. Şık bir dekorasyon oluşturmak için ev eşyalarınıza en uygun perde renklerini tercih edebilirsiniz.

Fon Perde Nasıl Takılır?

Perdeyi takmadan önce perdenin takılacağı kısım doğru ayarlanmalıdır. Ayrıca montajın yapıldığı zemine de dikkat edilmelidir. Bu perdenin montajı zemine montaj işlemi sırasında sorunlara neden olabileceğinden birçok özel yöntem gerektirir. Bunlar oldukça kolaydır. Korniş braketiyle montaj, tavana montaj, L braket montajı, pencere çerçevesi montajı gibi birden çok yöntem bulunur. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni bir korniş cihazı kullanarak yapılan montajdır.

Korniş cihazı ile montaj yapılırken, perdeyi sabitlemek için korniş üzerinde parçalar ve noktalar işaretlenir. Pencerenin sol ve sağ tarafına eşit olarak monte edilebilir. Korniş cihazının vidaları, belirlenen noktaya ve korniş aparatına takılır. Ardından mekanizmayı yerleştirmek ve montajı tamamlamak için ileri doğru bastırılır.

Fon Perde Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perde seçerken yapılan ilk ve en büyük hata acele etmektir. Perde seçmeden önce evinizin duvarlarının ve mobilyalarınızın rengine karar vermiş olmalısınız. Son olarak perde seçimi yaparsanız daha kolay şekilde mevcut zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz. Perde seçiminde yapılan en önemli hatalardan biri de diğer eşyaların rengi ile aynı renkte perde seçmeye çalışmaktır. Öncelikle koltuk ile aynı renk perdeyi bulmak genellikle zor bir süreçtir. Aynı rengi elde etmek çok zordur, ancak başarılı olunsa bile ortaya çıkan görüntü donuk ve kötü gözükecektir. Bu nedenle, aynı rengin farklı tonlarını seçmek çok daha mantıklıdır.

Tüm dekorasyonlarda fon perde seçimi çok önemlidir. Evinizde güzel bir dekorasyon yaparken beğendiğiniz parçalar bu dekorasyonun bütününü oluşturmalıdır. Tüm parçalar eksiksiz ve uyumlu olmalıdır. Bir dekorasyonun en önemli kısmı perdedir. Dekorasyon sürecinizin başarılı olması için seçiminizi çok iyi yapmalısınız. Perde, camın ayrılmaz bir parçası olarak bilinir. Daha önce bu kadar sık kullanılmayan fon perde modelleri artık çok popüler. Eğer sade renkte bir perde seçecekseniz çiçekli, renkli ve havayı değiştiren bir desende perde modeli tercih edebilirsiniz.

Fon perdeler genelde hareket ve renk kattıkları için kullanılırlar ancak sadece dekorasyon amacıyla kullanmak yanlıştır. İhtiyaç doğrultusunda da kullanılabilirler. Fon perdelerde genel olarak kumaşlar ile tercih edilmekle birlikte dantel ve tül modelleri de tercih edilir. Bunlar modellere ve zevklere göre değişiklik gösterebilir.

Günümüzde özellikle kullanıcılar arasında popüler olan fon perde, görsellik açısından tercih edilmektedir. Fon perde ve tül perdeyi bir arada kullanabilirsiniz. Tül tek başına kullanıldığında çok basit ve normal görünür. Bununla birlikte, farklı arka plan renkleri görüntü durgunluğunu ortadan kaldırabilir ve odada canlı bir atmosfer yaratabilir. Odanızı daha büyük ve daha canlı hale getirmek istiyorsanız Ucuz Perde Dünyası’nın ürünlerine göz atabilirsiniz.