Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Perde kelimesi Farsça kökenlidir.

Görüşü ve dışarıdan sızan ışığı önlemek ve bir şeyleri gizlemek için pencereye gerilen örtü ‘ ye perde diyebiliriz. Perde ; iki yeri birbirinden ayıran bölmedir.

Evin ya da bulunduğumuz her yerin daha da şık görünmesi için perdelerin rolü büyüktür. Evin güzelliğini iç ve dış mekanda yansıtan dekorasyon ürünlerinin başında perdeler yer alır. Doğru perdeyi kullanmak mekana genişlik , zariflik ve derinlik katar.

Perdeler duvar zeminini , mobilya şekillerini ya da pencereleri geri planda bırakacak kadar önemli aksesuarlardandır.  Perdelerin ölçüleceği yerlerin ölçüleri doğru alınmalı ,en ve boy ebatlarına çok dikkat edilmelidir. Duvar ölçüleri ,mobilyaların rengi ve tarzı ,halı detayları gibi tüm eşyalar göz önüne alınarak perde seçimi yapıldığı takdirde mekan daha şık görünür.

Perdeler , estetik birer aksesuar olsalar bile pencereleri örtme ihtiyacını gidermesi açısından da oldukça işlevseldir. Perde seçimi yapmadan evvel perdenin asılacağı duvarın en boy oranlarını çok doğru bir şekilde ölçmek gerekir. Perdenin genişliği genellikle pencere genişliğinden daha büyük , perdenin çubuğundan da daha kısadır. Bu sebeple taşıyıcı unsur perde çubuğu ve ray bölümü, taşınacak malzeme olan perdelerden daha uzun olmalıdır ki perde genişliği sığabilsin.

Evinizin stiline göre kullanacağınız perdenin modeli, rengi ve dokusu belirlenebilir. Renk ,desen ve dokularla uyumlu ya da zıttı perde model çeşitleri oldukça geniştir. Fakat perdelerin ağırlığı ve kullanılan malzeme kalınlığının bir ölçüsü vardır.  Özellikle kalın olan perdelerde kullanılan kumaş türlerinde kadife kumaşlar,  süet kumaşlar ve deri kumaşları tercih etmek istiyorsanız ,kullanılan perde çubuklarının ve rayının kullanışsız olmamasına ve çok ince olmamasına özen göstermelisiniz.

Uzun ömürlü perdeleme sistemi dizayn etmek istiyorsanız, kullandığınız perde çubuklarının ve raylarının  sağlamlığı  ve taşıyıcılık özellikleri kontrol edilmeli ve sağlam bir şekilde monte edilmelidir.

Ayrıca perdeleri yıkayabilirsiniz. Perde temizliği yaptıktan sonra kurutmakla ilgili en bilinen yöntem ise perdeleri ıslakken asmaktır.  Islak perdeleri iz yapmadan ve ütülemeye gerek duymadan asmak  basit ama etkili bir yoldur.

Perde seçimi yaparken fiyat konusu da oldukça araştırılan bir konudur.

Bahar yaklaşıyorken ve  düğünlerin artacak olması sebebiyle ev dekorasyonu pazarının da hareketlenecek olması bekleniyor. Ev dekorasyonunda değişiklikle yapmak isteyen  veya yeni bir yuva kurmak isteyenlerin ilk attıkları adım en son çıkan  perde modellerini incelemek oluyor.

Çok küçük dokunuşlarla evinizin havasını değiştirecek birçok perde modeli piyasaya sunuldu. Eskiye nazaran perde modellerinde çeşitlilik göze çarparken tüketiciler olarak binlerce seçenek arasında seçim yapmakta zorlanıyoruz. Birkaç perde modelinden bahsedecek olursak “File perde modelleri” standart perdelerden sıkılanlar için bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle beyaz renkli olan bu modeller müşteri tercihine göre değişik renklerde de satışa sunuluyor.

“Desenli perde modelleri” genellikle beyaz renk ağırlıklı ancak modern desenler taşıyor.

Bütün camı kaplayan “boydan perdeler” bu yıl da müşterilerin ilgisini çekiyor. Renkli perdeler bu yıl birbirini tamamlayan farklı renklerdeki perdelerden oluşuyor.

Ağır dökümlü Fransız perde modelleri de son zamanlarda ilgi çeken modeller arasında yerini alıyor. Zengin dekorasyona sahip salonlar ve toplantı salonlarında karşımıza çıkan Fransız perde modelleri bulunduğu ortama ihtişam katıyor. Fransız perdeler bu yıl genellikle kırmızı, bordo ve krem sarısı renkleri ile ev dekorasyonunu tamamlıyor.

Perde fiyatlarının çok çeşitli olduğu bir piyasada kaliteyi uygun fiyatlarla satın almanız için biraz araştırmak gerekiyor.

2021 perde çeşitlerinde bazı modeller geçmişe göre ön planda.

Bunlar  arasında blackout perdeler , stor perdeler ve jaluziler, güneşlikler , fon perdeler diye sıralayabiliriz.

Kumandalı perde sistemleri mekanizmalı perdelere uygulanıyor. Stor , zebra ,sahne perdesi ve jaluzi sistemlerinde oldukça kullanılıyor.

Pano Fon Perde ;  pencerelerde tül, katlamalı veya diğer perde seçeneklerinin önüne gelecek şekilde, işlevselliği olmayan dekoratif amaçlı farklı kalıp ve kesimleri bulunan süslemedir.

Pano Fon Perde Modelleri

Evin dekorasyonunu tamamlayan evi oldukça şık gösteren perde çeşitlerinden biridir. Fon perde için çeşitli kumaşlar kullanılacağı gibi saten gibi soft dökümlü kumaşlar tercih edilen modellerdendir. Ayrıca tül ve jakar kumaşlardan da fon perde oluşturulabilir. Evlerimize ve bulunduğumuz mekanları bu fon perdelerle güzelleştirmek mümkündür. Burada önemli olan fon perdenizin rengine ve modeline karar vermenizdir. Bu perdelerin ölçümleri alınırken doğru ölçü alınması burdaki en önemli husustur. Her iki kanadın eşit olması çok mühimdir.

Pano Fon Perde‘lerin Fiyatları Neye Göre Belirlenir ?

Pano fon perde ölçüsü alırken , eğer dekor amaçlı kullanacaksanız en ölçüsünü çok geniş tutmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde güneş ışığının eve girmesi mümkün olmayabilir. Duvara boşluklarına göre ölçüler 60-90 cm arası en ideal ölçüdür.

Genellikle birbirine zıt renkte olan mobilya ve perde renkleri tercih edilmez, mobilyanıza uygun olan renklerde fon perde seçimi iyi olabilir.  Pano fon perde alırken özellikle küçük odalar için açık renkteki perdeleri tercih etmelisiniz  çünkü bu detay odayı daha geniş ve ferah gösterecektir.

Fon perde modellerinde ayrıca düz fon , kumaş fon , desenli kumaş fon ve mekanizmalı kruvaze fonları sayabiliriz.