Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Perdeler, hayatımızın her döneminde kullandığımız ve kullanmaya devam edeceğimiz en önemli eşyalarımızdan biri olarak bilinir. Öncelikli görevi ise özel hayatın gizliliğini ve mahremiyetimizi korumaktır. İkinci görevi ise dekorasyonu tamamlayarak evlerimize ya da işyerlerimize şıklık kazandırmaktır. Oturma odasında, salonda, çalışma odasında, çocuk odasında ve hatta ofis ortamı gibi yerlerde bile perde kullanmaktayız. Birçok çeşidi bulunan perdeler kullanılacağı ortama özel üretilmektedir. Örneğin; ofis ortamları için genellikle stor perde ve jaluziler, salon için tül perde ve üzerine fon perdeler ya da kruvaze perdeler, çocuk odaları için renkli ve desenli kumaşlardan üretilen perdeler, mutfak için ise genellikle stor perdeler ya da kruvaze perdeler kullanılmaktadır.

[read more=”Read more” less=”Read less”]

Evinizde bulunan her türlü eşyanın perdenizle uyum sağlaması açısından ev eşyaları alındıktan sonra perdelere karar vermek gerekmektedir. Odanızdaki duvarın renginden, halıların desenine kadar her şey perde seçimini büyük ölçüde etkilemektedir. Ucuz perde dünyası.com bu seçimlerinizde sizlere yardımcı olacaktır. Örneğin ortamda sade bir şıklık yakalamak isteyen kişiler için sade klasik modeller tercih edilirken, modern ve gösterişli bir ambiyans oluşturmak isteyen kişiler için ise daha modern (katlamalı perde, panel, Japon perde vb..) yeni tasarımlar kullanılmaktadır. Perdelerinizi doğru seçerek ortama şık bir hava kazandırırken, perdeniz için doğru kumaşı seçerek de gün ışığından daha fazla faydalanılabilir. Özensiz seçilen her perde de eşya seçimi ne kadar mükemmel olursa olsun mekanda bir görüntü uyumsuzluğu oluşacaktır. Perdeler, dikildiği kumaşın özelliklerine, dikim şekline, kullanılacağı yere göre farklı farklı isimlendirilmektedir. Bu isimlendirmelerin birkaçını inceleyelim.

Ucuz Perde Dünyası’nda Perde Çeşitleri

Tül Perde: Tül perde, adından da anlaşılacağı üzere ince tülden dikilmiş olan perdelerdir. Gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla üretilmiştir. Beraberinde kullanılan kalın perdelerle de ortama uyum sağlamaktadır.

Fon- Kruvaze Perde: Fon perdeler, genellikle süs amaçlı kullanılmaktadır. Perdelerin sağında ve solunda bulunan fon perdeler, kruvaze şeklinde sağa ve sola gelecek şekilde kullanılabilir. Kruvaze şeklinde kullanılan perdeler açıldıkları takdirde normal perde olarak da kullanılır.

Stor Perde: Stor perde, mekanizmalı bir düzenek ile çalışmaktadır. Alüminyum bir borunun üzerine kumaşın sarılmasıyla oluşturulan yaylı ya da zincirli bir sistemdir.  Stor perdelerin bir sürü renk ve desen seçenekleri bulunmaktadır. Stor perde kumaşları orijinal kumaşlar olmamakla birlikte çeşitli işlemlerden geçirilmektedir. Kumaş üzerinde kırılganlığı önleyici ve sertleştirici kullanarak istenilen doku sağlanmıştır. Çeşitli işlemlerden geçirilen bu kumaşlar stor perde şeklini alır ve sert dokusu sayesinde kayganlığı da önlenmiş olur.

Zebra Perde: Perdelerin mahremiyeti korumak ve dekorasyonu sağlamak görevlerinin haricinde farklı bir kullanım amacı daha vardır. Bu amaç ise kişilerin gün ışığından yeterince yararlanabilmesini sağlamaktır. Zebra perdeler kişilerin güneş enerjisinden maksimum düzeyde faydalanabilmesi için üretilmiştir. Tek bir mekanizma sayesinde hem perde hem de tül olarak kullanılan bu mekanizmalar oldukça ekonomik ürünlerdir.

İp Perde: İp perdeler, düz ip perde ve jakar ip perde olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Jakar ip (çiçek, damla vb. desenler) genellikle desenli perdelerdir. Düz ip perdeler adından da anlaşılacağı gibi ip şeklinde aşağı doğru uzanan perdelerdir. Bu ip perdelerin farklı renkleri bulunmaktadır ve dekoratif olarak kullanışlı modellerdendir.

Briz Perde: Briz perde modelleri genellikle yazlık mutfaklarında kullanılmaktadır ve çerçevenin üzerine montaj edilmektedir. Bu tüllerde keten kumaşlar çoğunlukla tercih sebebidir.

Ucuz Perde Dünyası Kruvaze Tül Perde Özellikleri

Kruvaze perdeler, özellikle büyük salonlarda ve camlarda kendini göstermektedir. Simetrik olacak şekilde dikilen ve iki kanattan meydana gelen bu perdeler toplumun büyük bir kısmı tarafından ilgi görmektedir. Kullanım alanı oldukça geniş olan kruvaze tül perdeler, istenildiği takdirde farklı şekillerde de kullanılabilir. Mekanizmalı ya da mekanizmasız olmak üzere iki şekli bulunmaktadır. Mekanizmasız perdeler de iplerin bir araya getirilip büzüştürülmesiyle oluşur. Bu model perdeleri aşağıya doğru çektiğinizde düz perde olarak kullanabilir, yukarıda toplarsanız da kruvaze model olarak kullanabilirsiniz. Çoğunlukla manzaralı yerlerde ya da Amerikan camlı ortamlarda tercih edilmektedir. Kruvaze perdelerin temizliği de oldukça basittir. Perdenin kruvaze halkalarını söküp, kornişten çıkararak yıkayabilirsiniz. Perde seçimi konusunda ucuz perde dünyası olarak sizlerin yanınızda yer almaktayız. Dilerseniz odanızda hakim olan renkler ve desenlere göre seçim yapabilir, siparişinizin üzerinden kısa bir süre sonra perdenizi sizlere teslim edebiliriz.[/read]