97 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Stor perde, iki sistem üzerine kurulu bir mekanizmayla çalışır. Zincirli veya yaylı olan bu sistemde, perdeyi hareket ettirmek için üzerindeki boruya monteli zincir kullanılır. Açılırken kumaş boruya sarılır. Perde aşağı salındığında ise kapanır. Perdenin boyutları takılacak olan cama göre değişkenlik gösterir. Özel ölçülerde yaptırmak mümkündür. Ancak genel itibariyle kumaşların eni 200-300 cm arasında değişmektedir. Bu perdelerin üretiminde koton, polyester ve daha birçok kumaş türü kullanılabilir. Tercih edilen kumaş ne olursa olsun, karartma özelliğine sahip olarak üretilir. Yani ışık geçirgenliği yoktur.[read more=”Read more” less=”Read less”]

Stor perde üretiminde kullanılan kumaşlar, işlenmemiş haliyle kullanılmaz. Özel makinelerde yapılan bir takım uygulamalarla bu kumaşlara sertlik kazandırılarak kırılganlığı ortadan kaldırılır. Bu sertleştirmenin asıl sebebi, perdenin takılı olduğu biri üzerinde hareket ederken kaymasını önlemektir. Buna apre işlemi denir. Bu işlem sayesinde perdenin dayanıklılığı artar. Bu işlem sırasında kumaşa ateşe dayanıklılık ve anti bakteriyel özellik kazandırmak da mümkündür. Kumaşların arka kısmı PVC kaplanarak, stor perde kumaşı güneşe dayanıklı hale getirilir.

Stor perdelerin kullanım alanları oldukça geniştir. Black-out özelliği sayesinde en çok tercih edildiği yerlerden biri yatak odalarıdır. Ofis, toplantı salonu, otel gibi özel alanlarda dışarıdan alınabilecek görüntüyü engellemek için de tercih edilmektedir. Tutuşma ihtimali olmaması ve güneş ışığına karşı dayanıklı olması sebebiyle, restoran ve mutfaklarda da çokça kullanılmaktadır. Stor perde nerelerde kullanılır sorusunun cevabı görüldüğü üzere oldukça geniş bir alana yayılmaktadır.

Stor Perde Hangi Deterjanla Temizlenir?

Stor perde temizliği, zor gibi görünse de aslında oldukça kolaydır. Temizlerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yumuşak bir fırçayla temizlenmesidir. Stor perdeyi temizlerken kullanılması en uygun deterjan ise sabundur. Sabun, perde üzerindeki tozu ve pisliği kolaylıkla arındırarak temizler. Sabun dışında piyasada bulunan, özellikle stor perde temizlemekle için üretilmiş ürünlerden de kullanılabilir.

Stor Perde Nasıl Takılır?

Kullanımının olduğu kadar, takılması da oldukça kolay olan stor perde, iki şekilde takılabilir. Kornişe ya da tavana monte etmek mümkündür. Kornişe takılacak ise, perdenin boyutu kadar plastik zemin olması gereklidir. Görüntünün kalitesi açısından, cam, korniş ve perde ölçüleri eşit ve doğru olmalıdır. Hizalaması yapıldıktan sonra, perdenin üzerinde bulunan aparatlar, kornişe geçirilir. Daha sonra bu aparatların ortasına korniş vidası takılarak sabitlenmesi sağlanır. Bütün bu işlemler yapılırken perde sabit tutulmalı ve doğru hizalanmalıdır. Aksi takdirde yamuk ve kötü bir görüntü oluşur. Sabitleme işleminden sonra, stor perde takma işlemi tamamlanmış olur.

Korniş dışında istenirse tavana da monte edilebilir. Bu, kullanımı daha kolay hale getirmektedir. Tavana monte ederken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, cama veya mermere çarpmamasıdır. Bu yüzden hizalarken camdan bir miktar pay bırakılmalıdır. Ölçüler ve hizalama tamamlandıktan sonra, tavana delikler açılır. Perde aparatlarının yeri belirlenir. Açılan deliklere perde vidalanır ve böylece işlem tamamlanmış olur.

Stor Perde Nasıl Çıkarılır?

Bu işlem için bir kişiye daha ihtiyacınız vardır. Çünkü bir taraf çıkarılırken diğer taraf boşta kalırsa aparatların kırılma ihtimali vardır. Ayrıca emniyet açısından da güvenli değildir. Bu nedenle iki kişi olmak makbuldür. Öncelikle stor perde çıkarma işlemini kolaylaştırmak için perde zinciri yardımıyla boruya sarılır. Daha sonra plastik aparatları kornişten çevrilerek çıkartılır. Tık sesi duyulduğunda işlem başarılı olmuş demektir. Karşılıklı ve dikkatlice bir şekilde, perde alınabilir.

Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Öncelikle verilecek tavsiye, stor perde yıkama işlemi için profesyonel bir yardım alınması olacaktır. Halı yıkama yapan firmalar bu hizmeti vermekte olup, böylesi daha güvenli olacaktır. Stor perdenin çamaşır makinesinde yıkanması kesinlikle mümkün değildir. Borusundan dolayı zaten makineye sığmayacak, borudan ayırmaya çalışıldığı takdirde ise perde mekanizma ve duruş olarak bozulacaktır. Ancak evde yıkamak istenildiği takdirde güzel haber, bu perdenin tıpkı halı yıkar gibi yıkanabilir olduğudur.

Bunun için öncelikle yukarıda bahsettiğimiz şekilde perde yerinden çıkarılır. Mekanizmadan ayrılan perde, engebesiz bir yere serilir. Yumuşak bir fırça ve deterjan yardımı ile, kumaşına zarar vermeyecek hareketlerle yıkanır. Bol su ile durulanır ve güneşe asılarak kurutulur. Burada en önemli püf nokta, köpürtmek için sıcak, durulamak için soğuk su kullanılmasıdır. Yıkama ve kurutma işlemi bittikten sonra yerine takılır.

Stor Perde Nasıl Silinir?

Perdenizi takıp çıkarmakla uğraşmak istemiyorsanız, silerek temizleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle perde tamamen açılır. Üst kısımlarda kalan yerleri temizlemek için, merdiven ya da sandalyeden yardım alınabilir. Ancak can güvenliği kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bir kapta, ılık su ile sabun veya stor perde temizliği için üretilmiş olan deterjan karıştırılır. Çok sert olmayan, kumaşa zarar vermeyecek ve sizi zorlamayacak bir bez suya batırılıp suyu sıkılır. Bu şekilde perde bir-iki defa silinir. Tozun ve üzerine yapışmış diğer kir ve lekelerin temizlendiğinden emin olduktan sonra, soğuk suya batırılmış temiz bir bez ile durulanır. Bu işlemler bittikten sonra, perde açık bir şekilde bırakılarak kuruması beklenir.

Stor Perde Nereden Alınır?

Stor perde, piyasada çok fazla çeşitliliği olan bir üründür. Kumaşı, ölçüsü, rengi, kalitesi değişkenlik gösterir. Ucuz Perde Dünyası, bütün bu çeşitlilik ve istekleri karşılayabilen bir firmadır. Geniş ürün yelpazesi ile müşterilerine uygun fiyatlı ve kaliteli perdeler sunmaktadır. Başta İzmir ve çevresi olmak üzere, Türkiye’nin her yerine hizmet veren Ucuz Perde Dünyası, her zevke, her bütçeye hitap eden bir firmadır. Renk, desen, model, fiyat seçenekleriyle herkesin kendine göre bir şeyler bulabileceği marka, stor perde nereden alınır sorusunun en doğru cevabıdır. Perde çeşitleri ve fiyat bilgileri için, firmanın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.[/read]