Doğru Perde Ölçüsü Alma Teknikleri

Perde ölçümü almak basittir ama doğru perde ölçümü almak bilgi ister. Gelin bu bilgiler “Doğru Perde Ölçüsü Alma Teknikleri” adlı yazımız ile öğrenelim.

Perde ölçümlerinin doğru yapılması çok önemli bir husustur. Bunu yapmak için önce belli bir sırayı takip etmelisiniz. İlk olarak cam ile tavan arasındaki mesafenin doğru ölçülmesi gerekir. Daha sonra ise sağ ve soldaki kenar boşluklarını ölçmelisiniz. Perdenin enini ölçülmesinden sonra boy ölçümlerine geçmeniz lazım. Boy ölçümünde dikkat edilecek husus, pervaza kadar ölçümün yapılmasıdır. Eğer perdenin altında kalorifer peteği var ise ölçülerin ona göre alınması gereklidir. Ve son olarak da tavandan yere kadar ölçü alınmalıdır. Perde evin süsüdür ve mahremiyetidir. Onun için görüldüğü üzere bir bütün olarak değerlendirilip her koşul göz önünde bulundurularak montajı yapılmalıdır. Onun için ölçünün doğru alınması mühim bir durumdur. Doğru ölçüm, doğru montaj, mükemmel sonuç, bunu aklınızdan çıkarmayın.

Perde Montajında Dikkat Edilecek Hususlar

Perde Montajında Dikkat Edilecek Hususlar

Perde Ölçüsü doğru alındıktan sonra artık sipariş vermeye sıra gelir. Sipariş verirken perdenin rengi, kullanılacak alan ile uyumu, kumaşı ve özellikleri önemlidir. Bunların önemi kadar montajında büyük önemi vardır. En doğru şekilde ve kullanışlı olacak biçimde perdeli montajı yapılmalıdır. Doğru montajı yapmak için bantlarla işaretleme yapılabilir. Bu size çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Çünkü iz bırakmayan bantlar tam olarak doğru montajı yapmanızda faydalı olacaktır. Burada önemli olan işaretlenen yerlere aparatların doğru bir şekilde yerleştirilmesidir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Elektronik matkap ve çeşitli aletlerle kısa sürede aparatları yerleştirebilirsiniz. Daha sonra perdeyi tatmalısınız ve deneyerek tam olarak ölçülere göre olup olmadığını incelemelisiniz. Artık teknolojik cihazlarla perde montajı daha da kolay hale geldi tornavida ve İlkel aletlerle daha zor bir şekilde işler yürüyordu. Ama artık teknoloji sayesinde montaj işi daha da kolaylaştı. İşaretlemeler yapılırken tavan kısmı ve yer kısmı diye belirtirseniz perdenin doğru konumlandırılması için size çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca montaj ile ilgili YouTube videolarını izleyebilir çeşitli görsellerden internet üzerinden yararlanabilirsiniz.

Kullanım Alanına Göre Perde Ölçümleri

Kullanım Alanına Göre Perde Ölçümleri

Perde ölçümleri yapılırken perde türlerinin göz önünde bulundurması gerekir. Rustik perdelerde, stor perdelerde, zebra perdelerde, güneşliklerde ölçümler farklıdır. Örneğin tül perde için ölçüm yapıyorsunuz. Tüm duvar ve taban üzerinde ölçümler geçilebilir. Ama stor perdelerde durum farklıdır. Çünkü burada hesap etmeniz gereken birçok faktör ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Örneğin petekler. Çünkü stor perdeler bir mekanizma üzerinden çalışır makara sistemi ile işlev görür. Onun için petekleri pencereyi göz önüne almak zorundasınız. Onun içindir ki perde türü ölçülerin üzerinde çok etkilidir. Bir de müşterilerin istekleri çok önemlidir. Onların tasarımları ve düşüncelerine saygı duyarak işlevsel bir perde oluşturabilirsiniz. Montajı yapılan perdelerin kontrolü yapılmalıdır. Ve perdenin düzgün işlediği veya işlemediği kontrol edilir.

Perde Ölçüsü Almak İçin Gerekli Olan Malzemele

Perde Ölçüsü Almak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Perde ölçüsü almak için öncelikle bir şerit metrenin olması gerekir. Diğer metrelerde kullanılabilir ama şerit metre daha kullanışlı ve pratik olacaktır. İşaretleme için kalem kullanmayın. İz bırakmayan bantlarla daha pratik iş üretirsiniz. İşaretli yerlere onları yapıştırıp üzerlerine kalemle not alabilirsiniz. Böylece duvarda iz kalmaz. Doğru ölçüm yapabilmek için ulaşılması gereken yüksek kesimler için merdiven kullanmanızı öneririz. Ayrıntılı bir şekilde not edip hatta perdenin çizimini bir kağıda yapmanız size kolaylık sağlaması açısından önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir