Fon Perde Hangi Programda Yıkanır

Perde yıkamak kadınlar için ağır bir külfet olarak görülür. Perdenin sökülmesi yıkanması ve tekrar kornişe takılması hanımlar için zorlu bir serüvendir. Ama yinede genellikle yılda en az iki kez olacak şekilde hanımlar perdelerini yıkamaktadır. Bu yazımızda modern görüntüsüyle evlerimizi süsleyen fon perdeyi nasıl temizleyebilir konusuna değineceğiz. Öncelikle fon perde hangi programda yıkanır sorusu kadınlar için merak edilen bir sorudur. Ayrıca fon perde hangi programda yıkanır sorusun cevabı kadınlar için önemli bir püf noktadır. O halde gelin bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.

Diğer perde türlerine göre fon perdeler daha az kir tutma özelliğine sahiptirler. Fazla kirlenmemeleri kadınlar için avantaj olsa da yinede yılda bir ya da iki kez temizlenmesi gerekir. Öncelikle fon perdeyi kornişten sökerek pencere ya da balkondan güzelce silkeleyin. Böylelikle üzerinde biriken tozları temizlemiş olursunuz. Çok sık aralıklarla yıkanmaya ihtiyaç duyulmayan bir perde türü olduğu için silkelenmesi onun için uygundur.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Fon perdeyi silkeledikten sonra hemen çamaşır makinesine koyulması gerekir. Zira bekletildikçe kırışacaktır. Ve fon perdenin ütülenmesi gerekecektir. Buda sizler için ayrı bir zorluk olur. Özellikle kullandığınız fon perdenin kumaşı kırışmaya daha müsaitse bu durum daha da zor bir hal alır.

Yıkama sırasında çamaşır makinesinin 30 derecede ayarlanması gerekir. Daha yüksek derecede yıkandığı takdirde perdeniz deforme olup zarar görebilir. Bu yüzden perdenizi yüksek derecede yıkamamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca fon perdenizi tek parça olarak atmanızı öneririz. Aksi takdirde fon perdenizle birlikte atacağınız parçalar fon perdenizi renk ve yapı olarak zarara uğratabilir. Yıkama işleminden sonra ütüye ihtiyaç duymadan perdenizi asabilirsiniz. Bazı fon perdelerde kumaşlarının yapısından dolayı ufak tefek kırışıklıklar görebilirsiniz. Bu perdeleri direkt asılarak kırışıklıkların açılmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer fon perdenizde boncuk, sim ve pul gibi süslemeler var ise bu tür perdelerinizi makineye atmamanızı öneririz. Aksi takdirde perdenizdeki işlemeler zarar görebilir. Bu perdelerinizi küvette yıkayabilirsiniz. Eğer evinizde küvet yoksa geniş leğenler işinizi görecektir. Perdenizi küvette yıkarken fazla soğuk su kullanmamaya dikkat edin. Bir derece yardımıyla suyun sıcaklığını 30 derecede ayarlayabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken başka bir hususta çamaşır makinenize koyduğunuz deterjandan daha fazla deterjan kullanmanız gerekmektedir. Bunu unutmamaya dikkat etmelisiniz.

Yıkamadan önce dikkat etmeniz gereken durumlardan biride perdenizin kumaşıdır. Maalesef ki her kumaş türü çamaşır makinesinde yıkanmıyor. Bazı kumaşlar çamaşır makinesinde yıkandığı zaman zarar görebilir. Bu kumaş türlerinden biride kadifelerdir. Eğer fon perdenizin kumaşı kadife ise perdenizi çamaşır makinesinde yıkamamanızı öneririz. Bu kumaş türünden olan perdelerinizi küvette yıkayarak daha sağlıklı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Fon perdenizde herhangi bir leke varsa deterjanınızı su yardımıyla macun kıvamına getirin. Ardından macun kıvamına getirdiğiniz deterjanınızı lekenin üzerine sürün. Sürdüğünüz deterjanı lekenin üzerinde yarım saat bekletin. Daha sonra perdenizi normal bir şekilde yıkayabilirsiniz. Eğer fon perdeniz çok kirliyse perdenizi yıkamadan önce perdenizi ılık suyun içinde 1 saat bekletin. Böyle yaparak perdenizin daha temiz olmasını sağlayacaksınız.

Bu yazımızla birlikte fon perde hangi programda yıkanır sorusunun cevabını birlikte öğrendik. Fon perde hangi programda yıkanır sorusunun cevabıyla birlikte bu konuda birçok püf noktaları sunduk. Sizlerde bu püf noktalarını kullanarak adeta bir külfet olarak görülen bu eylemi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir