Fon Perde Kaç Derecede ve Nasıl Yıkanır?

Fon perde kullanıcıları, fon perdelerini yıkarken dikkatli yıkamalılar. Çünkü fon perde kumaşı gereği özenle yıkamayı gerektirmektedir. Sizlere hazırlamış olduğumuz “fon perde kaç derecede ve nasıl yıkanır?” sorusuna detaylı bilgi sağlıyoruz.

Fon perde modelleri eskiden bir lüks ya da abartılı bulunan ev aksesuarlarından olsa da günümüzde neredeyse vazgeçilmez bir parça olmuştur. Zira hemen her evde en az bir odada fon perde bulunmaktadır. Aslına bakılırsa yaşam alanımızı güzelleştirmek ve evimizi dekore etmenin bir ayrıntısı olan perdeler aynı zamanda ruh halimizi de iyileştirecek güçtedir. Çünkü renkler, desenler ve gözümüzle gördüğümüz estetik olan her detay psikolojimizde olumlu etkiler oluşturur.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Perdenin kumaşı, yapısı, rengi, deseni, modeli ve daha diğer özellikleri ürünün temizliğinde de belirleyici bir rol oynar. Fon perde kaç derecede ve nasıl yıkanır ve kaç derecede yıkanmalıdır gibi püf noktaları öğrenmek için lütfen bu yazımızı okumaya devam edin.

Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Kumaş içeriğine göre değişkenlik gösterse de fon perdeler genellikle kir ve leke tutan yapıda olan perdelerden değildir. Ancak buna rağmen senede en az 2 defa yıkanması ya da türüne göre silinmesi mutlaka önerilen bir sıklıktır. Tabi ki burada önemli olan bir diğer husus kumaş ve dokusu kadar, kesinlikte perdenin monte edilmesidir. Çünkü fon perdenin doğru bir yöntemle çıkarılması, yıkandıktan sonra kolayca takılabilmesi için önemlidir.

Kumaş çeşidi ve varsa süs ya da işlemeleri de yıkama esnasında tahribat oluşmasından endişe edilen bir başka ayrıntıdır. Ancak perdenin yapısı ve satıcının önerdiği yıkama talimatına riayet edilirse sıkıntı yaşanma ihtimali minimalize edilir. Bu sayede perdeleriniz uzun yıllar boyu bozulmadan ve tertemiz bir şekilde evinizi sıcacık hissiyatıyla sarmaya devam edebilir.

Fon Perde Türleri ve Yıkama Şekilleri

Fon Perde Türleri ve Yıkama Şekilleri

Fon Perde Türleri ve Yıkama Biçimleri

Fon perdeler istenen boy, ebat, renk, model, katman ve şekilde tasarlanabilen zengin bir niteliğe sahip perdelerdir. Fon perde kaç derecede ve nasıl yıkanır ve temizlemede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir perdenin özelliğine göre ele alınmalıdır.

Şayet normal yapıda, düz bir kumaş ya da klasik perde formundaysa makinenizin her zamanki perde programında yıkayabilirsiniz. Ancak boncuklu fon perde veya simli, nakışlı, pullu gibi farklı varyasyonlarda ise makineye atılması kesinlikle önerilmez. Banyoda, balkonda yahu küvet içerisinde hassas kumaşlara uygun bir deterjan eşliğinde ılık suyla yıkamanız son derece uygun olacaktır.

Makinede yıkamaya uyumlu yapıdaki fon perdeler mutlaka tek parça halinde yıkanmalıdır. Çünkü alanı başka perdeler ile daraltmamak hem perdenin kırışmasını önleyecek hem de deformasyon oluşumlarını engellemiş olacaktır. Ayrıca bu sayede renk karışımları ya da ağarma gibi istenmeyen durumlarla karşılaşma durumu da söz konusu olmaz.

Perdeler için özel programlar yoksa makineye attığınız perdelerinizi 30 derecelik ısıda yıkamanız en güvenli tercihlerdendir. Sıkma ya da yüksek ısıya maruz kalma gibi yıkama şekilleri geri dönüşsüz bozulmalara neden olabilmektedir.

Son olarak uygun şartlarda yıkanan ve temizlenen perdeler hiç bekletilmeden asılmalıdır. Elde ya da makinede yıkamış olmak bu kuralı değiştirmez. Kırışmasına izin vermeden ya da kuruyup toplanmasını beklemeden hemen monte etmek yahut asmak gerekmektedir. Bu, fon perdenin görselinin bozulmasının önüne geçtiği gibi ömrünü de uzatan bir kriterdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir