Güneşlik Perde Nasıl Beyazlatılır? En Etkili Yöntemler

Odalarımızın dışarıya açılan gözleri pencereler ve pencerelerin perdelerinin olmazsa olmazı olan güneşlik perdeler. Zamanla doğal olarak kirlenen perdeleriniz peki nasıl temizlenir ve nasıl ilk günkü beyazladığına kavuşturulur? Bunun için nasıl bir yol izlemek gerekir?

Zaman içerisinde özelikle korniş bölümünden başlayan kararma yer yer perdeye de yayılır. Bunun neticesinde de ev hanımlarının cevap aradıkları soru acaba perdemi nasıl beyazlatabilirim olur. Çünkü perde, ev hanımlarının temizliğini gösteren önemli bir göstergedir. Tertemiz, bembeyaz tül ve perdeler, evin temizliğini en iyi gösteren öğelerdendir. Bunun içinde perde beyazlatma yöntemleri araştırılan konuların başında gelir.

İlk olarak güneşliklerinizi çamaşır makinesinde yıkamayı deneyebilirsiniz. Bunun yanında ayrıca çamaşır suyuna yatırma gibi işlemlerin yapılması perdeye zarar verebilir perdeyi yıpratabilir. Perdenizi sadece çamaşır makinesinde yıkamalısınız. Bu işlemi yaparken de sıcak su kullanmayın. Çünkü bu perdenin yıpranmasını hatta kısa süre içinde kopmasını sağlayabilir.  Son derece düşük seviyeli ayarda yıkanması gerekir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Evvela şunu bilmek gerekir ki perde temizlemek için elbette deterjanlar vardır. Perdenizi yıkarken tercih ettiğiniz yöntemlerde dikkat etmeniz gereken perdenin zarar görmemesi yıpranmaması. Kullanım talimatına ve şekline uygun olarak kullanılan deterjanlar istediğiniz sonuca götürebilir sizi. Doğru şekilde yapılacak olan işlem neticesinde sorun yaşamadan perdenize bir zarar gelmeden perdenin temizlenmesi sağlanabilir.

Elinizle yıkamayı düşünüyorsanız ılık su tercih etmenizde fayda olacaktır. Tabi tercih edeceğiniz deterjan markası da önemlidir. Bu deterjanlar doğrudan elle yıkayarak uygulanabileceği gibi çamaşır makinesinde de kullanılabilir. Elinizle yıkadığınızda daha fazla deterjan kullanmak durumunda kalacağınızı hesap etmeniz gerekiyor. Çünkü makine minimum seviyede deterjan kullanırken, sizde elle yıkama yaptığınız için tam anlamıyla temiz olması için biraz daha fazla kullanmaya özen gösterirsiniz.

Diğer Güneşlik Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diğer Güneşlik Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diğer Güneşlik Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Bazı ev hanımlarının uyguladığı yöntemlerden biri de Soda kullanmak. Sıkça kullanılan bu klasik yöntemle son derece memnuniyet verici sonuçlar elde edilmektedir. Çıkması zor lekelerin yok olmasını sağlayan bir yöntemdir.

Göz kamaştıran bembeyaz perdeleriniz için, güneşlik temizliğinin ipuçlarından bir tanesi perde beyazlatmada toz şeker kullanımıdır. Perdenizi her zamanki gibi temizliğe girişmeden önce perdelerinizin üzerine iki tatlı kaşığı toz şeker serpiştirin. Toz şeker kullanmayacaksanız küp şekerden de istifade edebilirsiniz. Şekeri perde üzerine serpiştirerek yıkamayı gerçekleştirebilirsiniz. Aksi takdirde şekeri deterjan gözüne bırakırsanız makinenizi bozabilirsiniz.

Bunun haricinde doğal olarak kullanılan doğal yardımcı sirke de tül perde temizlemede etkilidir. Deterjan gözüne ekleyeceğiniz bir ölçek sirkeyle tül perdeleriniz sizi sevindirecek beyazlığa kavuşacaktır.

Kaya tuzu kullanarak da perdelerin beyazlamasına tanıklık edebilirsiniz. Perdelerinizi bir gece önceden içinde kaya tuzu bulunan suya koyup beklettikten sonra her zaman yaptığınız yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir de bundan başka kullandığınız deterjanın yanında bir miktar bulaşık deterjanı bir miktarda Arap sabunu eklerseniz ilk günkü beyazlığı yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz.

4 thoughts on “Güneşlik Perde Nasıl Beyazlatılır?

 1. Damla dedi ki:

  Yeni gelinim ve bu perde temizliği işlerinde acemiyim 🙂 yazmış olmuş olduğunuz yazı benim çok işime yaradı. Teşekkür ederim.

 2. Gülnaz dedi ki:

  Merhaba, öncellikle bu değerli biliginiz için teşekkür ederim. Güneşliklerimi sizin makaleniz sayesinde beyazlattım. Sararan tül perde ile ilgili temizleme yöntem önerileriniz varmıdır?

 3. Çiçek dedi ki:

  Günlerdir arıyorum “güneşlik perde nasıl beyazlatılır” diye bir tane faydalı yazı bulamadım. Bu yazı haricinde çok saolun

 4. Dilek dedi ki:

  Makaleyi okuyarak uyguladım dediğiniz gibi güneşlik perdem ilk günki gibi oldu. Teşekkür ederim bilginiz için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir