İpli Perde Nedir? Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Perdeler ev dekorasyonunun en önemli parçası ve tamamlayıcısıdır. Günümüzde farklı dekoratif fikirler, perde modellerinde de aynı gereksinimi ortaya çıkarmaktadır. Kullanıcının isteğine ve zevkine uygun farklı modeller oluşturulmaktadır. Bu modellerden biri de ipli perdedir. Peki ipli perde nedir? bakımı ve temizliği nasıl yapılır?

İpli perde, dikey bir şekilde uzanan iplerden oluşan farklı renklere sahip, oldukça farklı bir modeldir. Perdede kullanılan ipler tercihe göre ince, kalın, boncuk detaylı, fosforlu, simli olabilmektedir. Bu model, tamamen dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır. Alışılagelmiş perde kullanımından sağlanacak fayda yerine, tamamen şık görüntüsü için tercih edilmektedir.

İpli perdeler hemen her ortamda kullanılabilmektedir. Ortamın ahengine uyum sağlayan bu model, camların aksesuarı gibidir. Çoğunlukla güneşlik gibi perdeler ile birlikte kullanılmaktadırlar. Özellikle ev ortamında bu gereksinim ortaya çıkmaktadır. Stor perde veya kalın bir güneşlik ile birlikte hem şık hem de amacına hizmet eden bir perde kullanımı söz konusu olacaktır.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

İpli perde, ölçü konusunda kullanıcıyı sınırlandırmayan bir modeldir. Bu yönüyle de arzu edilen her alan için kullanılması mümkündür.  Evlerde aksesuar, işyerlerinde ise modern bir hava yaratmak için kullanılan ipli perdelerin görünümü çok zariftir. Farklı ve göz alıcı bir dekorasyon için çok doğru bir seçimdir.

Her amaca uygun olarak üretilmiş olan doku ve renk seçenekleri ile dilediğiniz ortamda keyifle tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda evin farklı bölümleri için üretilmiş olan bu perdenin, özellikle çocuk odası için tasarlanmış modelleri oldukça keyiflidir. Çocukların sevdiği kahramanların yer aldığı perdelerin görüntüsü sizleri de heyecanlandıracaktır.

İpli Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İpli Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İpli Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İpli perde genel olarak spor bir görünüm için tercih edilse de klasik dekorasyona uygun çeşitlerinin olduğu da görülmektedir. Kullanıldığı ortama çok farklı bir hava katan bu perdelerin seçimi sırasında, ip aralıklarının fazla olmamasına dikkat etmek gerekir. Aralıklı olarak üretilmiş ipli perdeler görüntü anlamında beklenen etkiyi yaratmamaktadır.

İstenen renk ve dokunun yanı sıra tercih edilen ürünün garantisi de oldukça önemlidir. Yaşanacak herhangi bir sorunun ardından problemin giderilmesi için muhatap bulma konusu ise doğru firma tercihi ile mümkün olmaktadır.

İpli perde satın alınırken fiyat detayına da dikkat edilmelidir. Boncuk detayı, ipin kalitesi, boyut gibi birçok detay fiyat konusunda belirleyici olmaktadır. Bu yüzden bu konuda piyasa araştırması yapılırken mutlaka bu durumlar göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

İpli Perde Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

İpli Perde Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

İpli Perde Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Oldukça şık bir detay olan ipli perdenin temizliği konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Perdenin ilk günkü gibi şık ve yeni görünmesi için bu detaylara çok özen gösterilmelidir. Zarar vermeden, çok hassas bir temizlik işlemi yapılmalıdır.

Öncelikle perdenin yıkanması için birkaç eşit bölüme ayrılması gerekir. Ayrılan bu parçalar, uygun bir iple bağlanmalıdır. Bu işlemin ardından kendi yıkama torbasının içine konmalıdır. Makineye yalnız olarak konmalı ve perde ayarı yoksa 30 dereceden daha yüksek bir sıcaklıkta yıkanmamalıdır.

Perdenin dolaşmaması için ayırma işleminin çok özenli yapılması gerekir. Yanına başka çamaşır veya perde ilavesi yapılmamalıdır. Eğer perdenin kendi yıkama torbası yok ise beyaz ve fermuarı sağlam olan bir yastık kılıfı da kullanabilirsiniz. Perdenin yıkanmasında çok önemli olan detay sıkma işleminin yapılmamasıdır. Yıkama işlemi biter bitmez perdenin yerine takılması gerekmektedir. Taktıktan hemen sonra bağlanan yerleri açılmalı ve düzgün bir şekilde kurumaya bırakılmalıdır.

Perdenin kuruması sırasında evin havalandırılması, kurumanın daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Havalandırma işlemi sırasında rüzgar faktörü göz önünde bulundurulmalıdır. Perdenin ipleri uçuşursa dolaşma hatta kopma yaşanabilir. Günlük temizliği yapılırken elektrikli süpürgeye yaklaştırılmamalıdır. Aksi takdirde ipler kopabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir