Jaluzi Perde Nedir? Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Genel anlamıyla alüminyum, metal, ahşap şeritler ve yatay pvc hammaddelerinden yapılan jaluzi perdeler gerek özellikleri gerek görüntüsü ile gittikçe popülerleşmektedir. Çoğunlukla düz renkler kullanılan jaluzi perdelerin İngilizce ismi venetian blinds olarak geçmektedir. Jaluzi perde nerelerde kullanılır sorusunun cevabı ise göreceli bir şekilde her yer olmakla beraber mimarlar genellikle ofis, mutfak ve banyo için tercih etmektedir. Mekanizmalı perde modelleri olarak bilinen jaluzi perdeler gerek pratik oluşuyla gerek ekonomik oluşuyla ev ve ofis dizaynlarının vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır.

Jaluzi Perde Tarihçesi

Jaluzi Perde Tarihçesi

Jaluzi Perde Tarihçesi

Venedikli tüccarların muhtemel seyahat rotalarından olan Mısır, Çin, Hindistan veya İran çıkışlı olduğu düşünülen jaluzi perdelerin tam olarak kökeni bilinmemekle beraber bu konuda ilk patent 1769 yılında İngiltere’de alınmıştır. İlk kez ahşap şeritlerle ayarlanabilen jaluzi perde 1757 yılında üretildikten sonra Edward Bevan tarafından alınan bu patent ile jaluzi perde tarihi başlamış diyebiliriz. 1841 yılında John Hampson adında bir Amerikan tarafından jaluzi perdedeki slatlerin açısal hareketini kontrol etmeye yönelik bir mekanizma icat edildi. Bugün dahi bu mekanizma kullanılmaktadır. 1936 yılında ise alüminyum hammadde olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise çok popüler ve rağbet gören bir perde olarak gittikçe büyüyen bir pazara ve talebe sahiptir. Bu talep sonucu da gerek ülkemizde gerek dünya çapında çeşitli modelleri geliştirilmiştir.

Jaluzi Perde Mekanizması

Jaluzi Perde Mekanizması

Jaluzi Perde Mekanizması Nasıl Çalışır?

Jaluzi perdelerin mevcut 2 farklı hareketi vardır. 1 çubuk sayesinde kurulan bir ipli mekanizmanın sonucu çalışmaktadır. Duvara monte edilen bir elektrikli düğme ile çalışmaktadır. Bir diğer çalışma yolu ise uzaktan kumanda yoludur. Motorlu çalışma seçeneği mevcuttur. Çubuğun burada görevi tilt hareketinin gerçekleşmesini sağlamaktır. Tilt hareketinin tanımı pencerenin kapalı olduğu durumda dolayısıyla perde açıksa şeritlerin kendi etrafında dönmesi şeklindedir.

Jaluzi Perde Neden Kullanışlıdır?

Jaluzi Perde Neden Kullanışlıdır?

Jaluzi Perde Neden Seçmelisiniz?

Jaluzi perde sayesinde güneşin bulunduğu konuma göre ayarlayarak bahsettiğimiz tilt hareketi sayesinde ışıkların odaya giriş yoğunluğu ayarlanabilir. Dolayısıyla odanın aydınlık seviyesi ayarlanabilmektedir. Ek olarak yakınlarda bir yerleşim yeri mevcut ise içerinin görünürlüğünü ortama göre azaltabilerek hane sakinlerine veya ofis çalışanlarına avantaj sağlamaktadır. Tüm bunların yanında elektronik veya mekanik sistemi sayesinde pratik kullanıma sahip olduğu için diğer tip perdelere nazaran çok daha düşük bir bozulma ihtimaline sahiptir. Slatlerin pencereye paralel konuma gelmesi sonucu ortam kararır ve bir nevi perde düğmesi ile ortamın aydınlık seviyesi ayarlanmaktadır tabi sadece gündüzleri için geçerli.

Jaluzi Perde Nasıl Seçilir?

Jaluzi Perde Nasıl Seçilir?

Jaluzi Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle üç çeşit jaluzi perde malzemesi vardır. Bunlar Ahşap, Plastik ve Metaldir. Bunlar arasında en ucuzu plastiktir. Plastik ekonomiktir ve dolayısıyla diğer malzemelere göre daha kısa ömürlüdür. Bütçenin kısık olduğu durumlar için kabul edilebilmekle beraber kanserojen plastik malzemesi yerine ahşap veya metal malzemesi daha iyi olacaktır. Ahşap malzeme ise genel anlamıyla ev ortamında tercih edilmektedir. Ahşap malzemeden yapılan perdelerin kendi içinde sunta ve ağaç olarak ikiye ayrıldığını belirtmekte fayda var. Ağaç perdeler sunta perdelere göre bir nebze daha dayanıklı olup genel anlamıyla tüm ahşap malzemeli perdeler oldukça dayanıklıdır. Son olarak metal malzemeden yapılan perdelere gelelim. Güneşi tamamen engelleyebilme potansiyeline sahip olduğu için balkonlarda sık kullanıldığını söyleyebiliriz. Alüminyum malzeme de tercih edilebilir. Ahşaba göre biraz daha dayanıksızdır fakat temizlenme açısından daha pratik olduğu için kendi içinde avantajları vardır. İlgililerin bu kategoriler arasından kendi bütçesi ve kullanımına uygun olanı seçip kullanması en doğru seçim yöntemi olacaktır.

Jaluzi Perde Kullanımının Önerileri

Jaluzi Perde Kullanımının Önerileri

Jaluzi Perde Nerede Kullanılır?

Venetian Blinds adıyla meşhur olan jaluzi perdeler gerek ekonomik gerek pratik  oluşu ile çok rağbet görmektedir. Mekanizmalı perde olarak bilinen bu perde tipi daha kolay bir kullanım isteyen ve daha çeşitlendirilebilir bir dizayn arayan insanlar için birebirdir. Jaluzi perde nerede kullanılır sorusunun cevabı olarak ise hem ev hem ofis ama en önemlisi güzel bir tasarım aranan her yerde şeklinde verilebilir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir