Karartma Perde Nedir Nasıl Yıkanır

Evinde ışığı istemeyenlerin tercihi olan karartma perde nedir? nasıl yıkanır? adlı makalemizle karartma perdenin ne olduğunu ve nasıl yıkandığını öğrenelim.

Perdelerin icat edilmesinden bu yana pek çok perde modeli ortaya çıkmıştır. En popülerlerinden olan stor perdeler ya da kalın kumaşlı diğer perde modelleri çeşitli yöntemler ile farklı bir modele dönüşebilmektedir.

Örneğin kalın bir güneşlik ya da fon perde karartma perde olarak da kullanılabilir. Ancak karartma perde olarak da içerisinde model bulunduran bir perde türü stor perdelerdir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Stor perdeler ya da kalın perdeler karartma perde olarak kullanıldığında asıl amaç içeriye gelecek güneş ışığının çoğunu almak olacaktır. Neredeyse güneşin tamamını bile soğurabilecek olan perdeler çok sıcak yaz aylarında yüksek fayda sağlarlar. Genellikle renkleri siyah olan bu perdeler kimi zamanlarda ise açık renklerde olabilir.

Ancak rengi beyaz da olsa kumaşı çok kalın olduğundan her türlü güneş ışığı engellenir. Yine de karartma perdelerinin çoğu koyu renklerde bilinir. Karartma perdelerin diğer perde modellerinin aksine pek çok yararı bulunmaktadır. Bu nedenle de karartma perde sahibi olmak isteyenler karartma perde ne işe yarar, karartma perde nasıl yıkanır gibi araştırmalar yapmaktadırlar. Çünkü evlere şıklık katacak perdelerin alınmadan önce her detayı öğrenilmek istenir.

Karartma Perde Nedir

Karartma Perde Nedir

Karartma Perde Nedir?

Karartma perdeler özellikle son zamanlarda ofislerde ya da çalışma ortamlarında sıklıkla kullanılır. Daha yüksek konsantre sağlayan perdeler yaşam alanının içinde güzel bir atmosfer yaratır. Üstelik bunun yanında pek çok fayda barındıran bu perdeler sıklıkla önerilmektedir.

Bu perdenin faydalarından bir tanesi kesintisiz ve kaliteli uyku sağlamaktır. İnsan vücudu ışığa göre kendisini ayarlar. Doğduğundan beri de güneşte uyanık olacağı vücuda işlenmiştir. Bu nedenle herhangi bir ışık içeri girdiğinde kişiler uyanabilir. Ancak karartma perdeler ışığı tamamen önlediğinden uyku bölünmez ve daha kaliteli uyku sahibi olunur.

Çok bilinmese de bu perdelerin büyük faydalarından birisi de gizlilik sağlamasıdır. Dışarıdan bakıldığında içeriyi hiçbir şekilde göstermeyen bu perdeler ince perdelerin aksine görüntüyü tamamen bloklamaya yarar.

Bu perdeler müzisyenler tarafından da çok sık kullanılır. Çünkü kalın kumaşlı bu perdeler ses izolasyonu da sağlayarak dışarıya ses gitmesini ve dışarıdan ses gelmesini önler. Ayrıca sürekli korna sesleri gibi sesler de bu perdenin içerisinde soğrulur.

Güneşe doğrudan fazlasıyla maruz kalındığında bazı zararlar ortaya çıkar. Ancak karartma perde güneşin zararlı ışınlarından da korur ve bu da bilinen faydalarındandır.

Karartma Perde Nasıl Yıkanır?

Karartma Perde Nasıl Yıkanır?

Karartma Perde Nasıl Yıkanır?

Her perdede olduğu gibi karartma perdelerde de yıkanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin perdelerin yıkanması için gerekli olan deterjanlar bulunur. Karartma perdeler yıkanırken deterjanların asit içermemesi gerekir ve aşındırıcı maddeler de bulunmamalıdır. Aksi takdirde perdelerde aşınma meydana gelebilir.

Bu yalnızca dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Karartma perde yıkanırken perdenin yıkanma derecesine göre temizlik yapılmalıdır.

Perdeler yıkanmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar uygulandıysa artık temizlik işlemine geçilebilir. Karartma perdeler bulundukları yerden çıkarılmadan temizlenebilirler. Mekanizması sayesinde zorluk çıkartmadan asılı bir şekilde elektrik süpürgesiyle temizlemek mümkündür.

Detaylı bir temizlik için perdenin sığabileceği bir alan belirlenmelidir. Normal perdelerin aksine bu perdeyi doğrudan suyla temizlemek zarar verir. Bu nedenle nemli bir bez ya da sünger yardımıyla temizlik yapılmalıdır. Deterjanlı bir bez ya da sünger ile temizlenecek olan perde daha sonrasında tazyiksiz bir suyla temizlenmelidir.

Böylece karartma perde yıkama işlemi tamamlanmış olur ve hafif nemli bir şekildeyken de asılabilir. Zaten güneş ışınları perdede kalacağından karartma perde çabucak kuruyacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir