Kruvaze Perde Nedir Nerelerde Kullanılır

Çok eski zamanlarda kadınların ellerinde ördüğü el emeği göz nuru perdeler takılırdı camlara. Daha sonra sanayinin gelişmesi ve polyester iplik kullanımının yaygınlaşması sayesinde hepimizin evlerinde bu perdelerin yerini kornişe takılan tül perdeler aldı. Artık her geçen sene modeli ve modası değişen perdeler, önemli bir sektör haline geldi. Stor perde, zebra perde ve şıklığın biraz da gösterişin modeli kruvaze perde. Tüm bu modeller yeni perde anlayışı haline geldi. Herkes az çok stor ve zebra modelini bilmektedir. Peki kruvaze perde nedir? Nerelerde Kullanılır?

Özellikle ışıltı ve gösterişi tercih edenlerin çok beğendiği bir perde modelidir. Kruvaze perde tül perdeye ek olarak dikilen ve iki kanattan meydana gelen bir perde çeşididir.

Kruvaze Perde Nerelerde Kullanılır

Kruvaze Perde Nerelerde Kullanılır?

Kruvaze perde daha çok şık ve gösterişli yapısı ile dikkat çeker. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu perdeyi doğru mekanda kullanmak gerekir. Örneğin mutfak gibi yoğun kullanım alanı olan bir yer için doğru bir seçim olmayabilir. Gösterişli özelliği ile kruvaze perde nerelerde kullanılır? Diye bir soru aklınıza gelebilir.

Kruvaze perde şık ve estetik görüntüsü ile son yıllarda kadınların en çok tercih ettiği model olmaktadır.

Kruvaze perde en sık olarak;

 • Salonlar,
 • Misafir Odaları
 • Yatak odaları;
 • Oturma odalarında

kullanılmaktadır.

Kruvaze Perde Çeşitleri Nelerdir

Kruvaze Perde Çeşitleri Nelerdir?

Bu kadar beğeniyle kullanılıyor olması kruvaze perdede çeşitliliğe neden olmaktadır. Çalışma sistemine göre farklılık göstermektedir. Kruvaze perde çeşitleri nelerdir? şöyle sıralayabiliriz:

 • Mekanizmalı sistem kruvaze perde
 • Mekanizmasız sistem kruvaze perde
 • Yalancı kruvaze perde

Bu perde çeşitlerini kısaca açıklayacak olursak;

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Mekanizmalı kruvaze perde özellikleri;

Bu modelde perde iki şekilde dikilebilir. Düz veya dilimli dikilen perdenin kornişe bir mekanizması takılır. Bu mekanizma sayesinde içindeki ip çekilir. Çekilen ip ile birlikte perde büzüşür ve hoş bir görüntü ortaya çıkar.

Mekanizmasız kruvaze perde özellikleri;

Bu perde modelinde ise kornişe takılan bir mekanizma yoktur. Onun yerine kruvaze perde dikilirken perdenin büzüşmesi için üst kısma bombeler yapılır. Bu bombelere dikim sırasında ip geçirilir. Geçirilen bu ip bombelere dikilir. Bu ip sayesinde ip çekildiğinde bombelerin oluşmasını sağlar.

Yalancı kruvaze perde özellikleri;

Yalancı kruvaze perde modelinde tül ile dikim yapılmaz. Kornişe takılabilen kruvaze perde özelliğindedir. Bu perde modeli güneşlik veya tülden ayrı üçüncü bir perde olarak kullanılır. Hazır büzüştürülmüş hali ile kornişe takılır. Genelde kruvaze perde olarak geçmez ama model olarak kruvaze perdeye benzer.

Kruvaze perde dikimlerinde genellikle Fransız dantel işlemesi kullanılır. Tül perdenin uçlarına ayrıca boncuk detayları da eklenir.

Kruvaze Perde Nasıl Yıkanır

Kruvaze Perde Nasıl Yıkanır?

Her odada rahat kullanım sağlayan kruvaze perde evi aydınlık tutması ile de çok tercih edilir. Peki bu kadar kullanışlı bir perdenin temizliği nasıl olmalıdır? Kruvaze perde nasıl yıkanır? Size kısaca anlatalım.

İşlemi sırasıyla açıklayalım.

 • Kruvaze perdenizi mekanizması sayesinde perdenizi sona kadar indirin.
 • Pileli halde olsun.
 • İpin bağlı olduğu korniş kısmındaki son düğümü sökün.
 • Kornişten mekanizmayı çıkarın
 • Tülünüzü kornişten çıkarın
 • Tülünüzü yıkama torbasına koyun.
 • Çamaşır makinanızın tül programında yıkayın.
 • Program bitiminde nemli iken kornişe takabilirsiniz.

Eğer elde yıkayacak olursanız da yıkama bittikten sonra çamaşırlığa veya çamaşır ipine sererek suyunun akmasını bekleyin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir