Perde fiyatı nasıl hesaplanır?

Mekanların en büyük tamamlayıcısı perdedir. Ortamın şıklığına şıklık katan bu detayın maliyeti ise biraz düşündürmektedir. Ortalama olarak perdenin ne kadara mal olacağını herkes bilmek ister. Bu amaca yönelik olarak perde satıcılarının geliştirdiği hesaplama robotları olsa da kişi kendisi de hesaplama yapabilir. Peki perde fiyatı nasıl hesaplanır?

Evlerin vazgeçilmez aksesuarı olan perde alışverişi yapılacaksa öncelikle hangi perde alınacağına karar verilmelidir. Verilen kararın sonrasında alınan uygun ölçü sonrası hesaplama yapılabilir. Hangi modelin seçileceği kullanılacak kumaş miktarının da belirleyicisi olduğundan bu konuya dikkat edilmelidir. Çok ihtişamlı olan modellerin maliyetinin de aynı oranda yüksek olacağı unutulmamalıdır.

Çok pileli bir model seçilirse kullanılacak kumaş ile doğru orantılı olarak maliyetin de arttığı görülecektir. Yapılacak hesaplamada sadece ilgili alanın metrajı değil, perdede kullanılacak kumaşın miktarının ve işçiliğin de dikkate alınması gerektiği düşünülmelidir. Farklı modeller ve kumaş kullanımının fazlalığı düz bir perdeye oranla oldukça yüksektir. Bu yüzden dekorasyona uygun perde seçimi sırasında bu detaylara dikkat edilmelidir.

 

Perde Fiyatı Neye Göre Hesaplanır?

Perde Fiyatı Neye Göre Hesaplanır?

Perde Fiyatı Neye Göre Hesaplanır?

Perde fiyatı hesaplanırken metrekarenin yanı sıra hangi tür kumaş ve hangi modelin kullanılacağı detayı da göz önünde bulundurulmalıdır. Kumaşların metrekare fiyatları, istenilen model için kullanılacak kumaş miktarı ve alanın ölçüsü gibi bilgiler ışığında net bir hesaplama yapılabilmektedir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Perde kumaşına göre maliyetin artacağı bilinmelidir. Bazı desenli kumaşlar veya kaliteli tüller oldukça pahalı olabilmektedir. Kumaş detayı hem maliyet hem de şıklık açısından oldukça önemlidir.

Seçilen model pilesiz düz bir model ise maliyet hesaplama işi çok basittir. Çünkü kullanılacak alanın ölçüleri ile neredeyse aynıdır. Bu yüzden kumaşın metrekare fiyatı alanın ölçüsü ile çarpıldığında kumaş maliyeti ortaya çıkmış olur. Tül perde, fon perde, stor perde, zebra perde, güneşlik gibi birçok perde de pilesiz bir model seçilmiş ise bu hesaplama geçerlidir.

 

Pileli Perde Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Pileli Perde Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Pileli Perde Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Tercih edilen modelde pile varsa bu durumda kullanılan kumaş sarfiyatı düz modele kıyasla oldukça fazla olacaktır. Bu noktada alan ölçüsüne bağlı kalarak kaç adet pile olması istendiğine bakılmalıdır. Sık bir pile isteniyorsa her pile için kullanılacak kumaş ölçü ile çarpıldığında kullanılacak kumaş ortaya çıkacaktır.

Eğer seyrek pile tercih edilecekse pile sayısı her bir pileye kullanılacak kumaş ile çarpılır ve aradaki mesafe eklenir. Bu şekilde hesaplama yapılabilmektedir. Genel geçer olarak pile sıklığına göre yapılacak hesaplama şu şekilde olabilir:

1×2 Seyrek Pile

1×3 Sık Pile

1×4 Ekstra Sık Pile

Sık pileli perde tercih edilirse gün ışığından faydalanma oranı minimum düzeyde olacaktır. Perdenin pilesi arttıkça kumaş kalınlığı da artacağı için karanlık ortamlarda bu gibi perdeler tercih edilmemelidir.

Pilenin az ya da çok olması ortama göre karar verilmesi gereken bir detaydır. Model seçimi sırasında perdenin kullanılacağı ortamın ışık alma potansiyeli göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir