Perdeye Zarar Vermeden Yıkama İpuçları

Perdeleye zarar vermeden yıkama ve temizleme için verdiğimiz bu ipuçları ev ve iş yerlerinizde oldukça işinize yaracaktır.

Perdelerin yıkanması aşamasında yapılan bazı hatalar nedeniyle perdelerde bazı zararlar oluşmaktadır. Çok yıkandığında da yavaş yavaş aşınan perdelerin sahipleri yıkarken zarar vermemenin yöntemlerini geçmişten günümüze kadar merak etmiştir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Bunun temel yanıtı perdeyi ilk alırken bulunur. Ürün alınırken kaç derecede yıkanması gerektiği yazmaktadır. Ayrıca yıkamaya dayanıklı perdeler seçilmelidir. Çünkü kimi perdeler henüz ilk yıkamalarda aşınabilir ya da yırtılabilir. Bu nedenle perde alınırken hem yıkama derecesine bakılmalıdır.

Perdelerin yıkanması esnasında en çok dikkat edilmesi gereken perde türü tül perdelerdir. Çünkü çok ince iplikler ile yapılan tül perdeler diğer perdelere göre daha hassastır. Bu nedenle tül perdelerin yıkanma derecesi genellikle diğer perde türlerinden daha düşüktür.

Perdeler Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perdeler Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perdeler Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahsedildiği gibi perdeler alınırken yıkama dereceleri hakkında bilgilendirme yapılır. Bu nedenle bu yıkama derecesinde yıkama işlemi yapılmalıdır. Tül perdelerin genellikle yıkanma sıcaklığı 30°C olmuştur.

Perdelerin yıkanmasında dikkat edilmesi gereken bir durum perde temizliği için kullanılacak olan ürünün antibakteriyel özellik taşımasıdır. Antibakteriyel olmayan ürünler ile perdeler yıkandığında hem daha temiz bir sonuç elde edilir hem de yıkama işlemi daha sağlıklı olur ve perdeye zarar gelmez.

Dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise temizlik ürününün asit ya da amonyak bulundurmamasına bakmaktır. Eğer bu bileşenler bulunuyorsa perdelerin zarar görmesi normaldir. Çünkü asitler ince iplikleri eritebilir.

Perdeler yıkanırken zarar görmemesi için temizlik ürününde serbest alkali ile fosfatların da olmamasına dikkat edilmelidir. Kısacası perde yıkanırken çevre dostu malzemeler gerekir.

Hemen arkasından kullanılacak deterjanlara ise dikkat edilmelidir. Örneğin perdeler için en çok kullanılan deterjanlardan birisi olan perde-sil antibakteriyel forma sahip olduğundan ve asit gibi perdelere zararlı bileşenler bulunmadığından kullanılabilecek bir deterjandır ve perdelere zarar vermez.

Perde Temizliğinde Önemli Detaylar

Perde Temizliğinde Önemli Detaylar

Perde Temizliğinde Önemli Detaylar

Perdeye zarar vermeden yıkama ipuçları arasında temizlik esnasındaki önemli detaylar da bulunmaktadır. Bu detaylara ve diğer dikkat edilmesi gereken hususlar kaideye alındığında perdeler çok uzun ömürlü olur ve yıkamalardan zararlı olarak etkilenmez. Böylece perdeler birçok kez yıkanabilir ve güvenle yıkamaya atılabilir.

Perde yıkanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar kullanılacak deterjan hakkındaki durumlar değildir. Perdenin yıkanma esnasına kadar olan süreçte pek çok önemli husus bulunur.

Bunlardan birisi perde yıkama için yapılması gereken bir işlemdir. Perde yıkanmadan önce aparatlarından ayrılması gerekir. Yalnız bu durum bazı perdeler için geçerlidir. Çünkü kornişlere takılan perdelerde bu sorun görünmez. Ancak özel mekanizmalara sahip olan perdelerin mutlaka aparatlarından ayrılması gerekir. Aksi takdirde makineye atılan perdelerde ciddi hasarlar oluşabilir.

Perde yıkandıktan sonra da perdenin zarar görmemesi için önem taşıyan durumlar mevcuttur. Örneğin perde durulandıktan sonra kurumasına gerek yoktur. Durulanan perdeler damlatmadığı sürece asılabilir. Zaten güneş ışığı göreceğinden kısa bir süre sonra kurur. Ayrıca perdeler kırışık ise asılırken düz şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Daha fazla verim için perdeler ütülenerek de düzlenebilir. Burada işlem kullanıcıya aittir.

Perdelerin yıkanırken ve yıkandıktan sonra zarar görmemesi için yapılması gereken işlemler bu şekilde olmalıdır. Birkaç şeye dikkat edildikten sonra perdeler zarar görmeden çok uzun süreli ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir