Rustik Perde Nasıl Dikilir

Rustik perde, modern evlerin yeni perde modeli olarak bilinir. Peki Rustik Perde Nasıl Dikilir? meraklısı için detaylı anlatım sağlamaktayız. Okumaya devam edin.

Rustik perde kullanıldığı ortamı şık ve modern gösteren sıklıkla tercih edilen perde modelidir. Genellikle geniş tavanlı evlerde yerden pencerenin üst kısmına kadar uzanır. Ayrıca kornişe takılan perdeler de rustik perde olarak kolayca uyarlanabilmektedir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Rustik perde rustik boru yardımıyla asılır. Perde rustik boruya uygun olacak şekilde halka, birit, kumaşa ve boruya uygun aparatlar ile asılır. Takılan aparatlar sayesinde perdenin hareket ettirilmesi sağlanır. Rustik perde dikilirken dikkat edilecek önemli noktalar bulunur. Yazımızın devamında tüm detaylarıyla anlattık. Bu adımları takip ederek pencerelerinizi süsleyebilirsiniz. Üstelik çok uygun fiyata kendi emeğiniz ile.

Rustik Perde Ölçü Ayarlama

Rustik Perde Ölçü Ayarlama

Rustik Perde Ölçü Ayarlama

Perde dikiminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta perdeyi asacağınız yerin ölçüsüdür. Buradan yola çıkarak da perdenin ölçüsünü hazırlayacağız.

Asılacak yerin ölçüsünü belirledikten sonra perdenin yüksekliği yerden 5 cm kalacak şekilde almalısınız. Sağdan ve soldan bakıldığında da eşit ve düz durmalıdır. En ölçüsü alınırken pencere veya duvarın bitiminden 15-20 cm taşırarak ölçü alınmalıdır. Bunun nedeni ise perdenin pilili duracak olmasıdır. Perdeyi asacağınız yerin orantılı olduğundan emin olmak için su terazisinden faydalanabilirsiniz.

Rustik Perde Kumaş Seçimi

Rustik Perde Kumaş Seçimi

Rustik Perde Kumaş Seçimi

Rustik perde kumaşı seçiminde  perdeyi kullanacağınız alan çok önemlidir. Yüksek tavanlı, ferah alanlar için dilediğiniz kumaşı seçebilirsiniz. Alçak tavanlı alanlarda ise soft renkli, yumuşak dokulu, ince, düz kumaşları seçmeniz daha hoş ve modern bir görünüm sağlayacaktır.

  1. Güneş alan, açık ortamlarda dilediğiniz renk perdelerden yararlanabilirsiniz.
  2. Güneş almayan nispeten karanlık alanlarda açık renkler kullanmanız, ince kumaş seçmeniz ortamı daha havadar gösterecektir.
  3. Perde borusuna uyumlu doku ve renklerde kumaş seçmelisiniz. Aynı zamanda kumaşa ve dokuya uygun olacak renkte halkalar, biritler, perde asma aparatları ayarlayabilirsiniz.
  4. Seçtiğiniz perde kumaşı kullanım amacına uygun olmalıdır. Örneğin; salonda sergileyeceğiniz perde gösterişli olurken mutfakta sergileyeceğiniz perde kolay temizlenebilir, kir tutmayan kumaştan olmalıdır.
  5. Ufak bir tavsiyede daha bulunacak olursak perdenin kullanacağı alandaki zemin, perde detayına dikkat edebilirsiniz. Zeminde bulunan renk ile uyumlu perde kumaşı, dokusu seçmeniz alanı bir bütün halinde tamamlanmış gösterecektir.
Rustik Perde Nasıl Dikilir

Rustik Perde Nasıl Dikilir

Rustik Perde Nasıl Dikilir?

 Dikimi en kolay olan ürünlerden biri perdedir. Oldukça basit olan bu işlem için elinizde kumaş ve dikiş makinesi olması yeterlidir. Çok uygun fiyata kendi zevkinizi belli edecek perdeler ortaya çıkarabilirsiniz. Ölçülerimizi aldık ve evimize en uygun kumaşı seçtik. Gelin şimdi nasıl dikeceğimize bakalım.

İlk olarak kumaşınızı düz bir zemine serin. Kumaşın kenarlarından kesim için 4 cm pay bırakın. Kumaşın kenarlarını düz bir şekilde kestikten sonra 2 cm içe doğru katlayın. Dilerseniz üzerinden ütü ile geçebilirsiniz. Katladığınız çizginin belirginleşmesini ve sabit durmasını sağlayacaktır.

Aynı noktayı 2 cm daha katlayın ve üzerinden ütü ile geçin. Bu noktada perdeyi belli aralıklarla iğneleyin. İğneleri daha sonra perdenin asılacak noktalarına aparatları geçirmek kullanacaksınız. İğneleri de yerleştirdikten sonra dikim işlemine başlayabilirsiniz. Ardından iğnelerin bulunduğu yerlere dilediğiniz metal, ahşap, renkli halkaları ya da kumaş parçalarını yerleştirebilirsiniz. Bazı mobilya mağazalarında bulunan perde mandallarını da kullanabilirsiniz.

Perdenin üst kısmını diktikten sonra kenar bölgelerinin de hoş durması için üstünden dikiş makinenizle geçmeyi ihmal etmeyin. Aynı zamanda farklı bir kumaş maliyetine girmek istemezseniz kornişe takılan perdelerinizi de kesip rustik perde şekline getirebilirsiniz. Yaratıcılığınızı ve yeteneklerinizi her daim sergileyin.

İşte kendi becerinizle tarzınızı yansıtan oldukça maliyetli olan rustik perde hazır. Perdelerinizi asın ve keyfini çıkarın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir