Rustik Perde Nasıl Yıkanır? Nasıl Takılır?

Geçmişten günümüze kadar pek çok perde türü icat edilmiştir. Perdelerin en sevilenlerden bir modeli de rustik perde olmuştur. Peki rustik perde nasıl yıkanır? nasıl takılır? gelin detaylı inceleyelim.

Rustik perdeler, satışa geçtiğinden bu zamana kadar en çok kullanılan perde modellerindendir. Kalın bir yapıya sahip olduğundan da kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bu nedenle diğer perde modellerine göre daha çok özen gerektiren rustik perde özellikle yıkanmadan ve yıkandıktan sonra takılırken büyük dikkat ister.

Bu nedenle de kafalarda rustik perde nasıl yıkanır? nasıl takılır? gibi sorular oluşmaktadır. Normal perdelerin aksine rustik perde takılırken ve çıkarılırken daha çok işlem gerektirir. Bu nedenle yıkamadan önce de yine bazı işlemlerden geçmelidir.

Rustik Perde Nasıl Yıkanır?

Rustik Perde Nasıl Yıkanır?

Rustik Perde Nasıl Yıkanır?

Rustik perde yıkanmadan önce elbette çıkarılmalıdır. Bu nedenle de ilk olarak çubuğundan çıkartmak gerekir. Bilindiği üzere rustik perdenin halkası ve kancası bulunmaktadır. Eğer kanca takıldıysa çıkarılmalıdır. Ayrıca halka da çıkarılıp daha sonra yıkama, temizleme işlemi yapılmalıdır.

Rustik perde yıkamaya hazır olduğunda perde alınırken yıkama derecesi neyse o derece ile makineye atmak gerekir. Ancak bu perde kalın kumaşlı bir perde olduğundan dilenirse elektrikli süpürgeyle temizlenebilir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Eğer isterseniz perdeyi torba içerisine uygun deterjanla koyduğunuz ve kumaşa uygun derecede ısıttığınız bez ile perde yıkayabilirsiniz. Bu işlemde bezin suyunu da çok sıkmamak gerekir.

Perde yıkanırken dikkat edilmesi gereken detaylar da mevcuttur. Rustik perdeler için halka çıkartmak ve kancasını çıkartmak bulunur. Ancak her perdede olduğu gibi bu perde modelinde de deterjana özen gösterilmelidir. Perdelerin deterjanları asit maddeleri olabildiğince az ya da hiç içermemelidir. Bu durum rustik perde için de geçerlidir ve araştırılıp uygun bir deterjan bulmak gerekir.

Perde yıkandıktan sonra nemli bir şekilde asmak daha yüksek verim sağlayacaktır. Çünkü nemli şekilde asılan rustik perdelerde ütülemeden dolayı oluşan sararmalar yok olur ve vakit kaybedilmeden perdeler kullanılabilir.

Rustik perdenin yıkama işlemi bu şekildedir. Artık geriye yıkanan perdeleri güzel bir şekilde asmak kalır. Ancak bu perdeyi asmak özen istediğinden bazı araştırmalar yapmak gerekebilir. Bu nedenle de rustik perde nasıl takılır sorusu oluşmuştur.

Rustik Perde Nasıl Takılır?

Rustik Perde Nasıl Takılır?

Rustik Perde Nasıl Takılır?

Rustik perdelerin takılması için ahşap ya da pirinçten yapılı uzun çubuk gerekmektedir. Tül perde, fon perde ya da güneşlik perdenin aksine rustik perde için korniş gerekmemektedir. Bu nedenle perde bu çubuktan ya da direk boru içerisinden geçirilmelidir.

Kumaş veya tül perdelerin uygulanmasında kullanılan kornişlerin yerine rustik perdeler rustik borularına adapte olmuştur ve bu işlemde halkalar kullanılmıştır. Perdeleri çubukta sabit tutabilmek için gereken halkalar korniş görevi görürler. Bu nedenle de perde takılırken halkalar çubuğun içerisine geçirilmelidir.

Rustik perdeleri taşıyıcı halkalar duvar ya da tavana montelenir. Bu yüzden kumaş ya da rustik perde ahşap veya metal halkalarla çubuk üzerine geçirilmelidir.

Bu durumda bazı kişilerin aklına perde çubuğunun açılıp kapanabileceği gelir. Ancak bu durum çubuk için değil halka için geçerlidir. Halkaların ucundaki kornişe benzer yapı perdeyi tutabilecek şekilde açılır. Böylece tıpkı kornişe takılır gibi perdelerin her bir kısmı da bu dairelere takılmalıdır.

Bu işlem yapıldıktan sonra perdenin aralığı normal haline getirilip kullanılabilir. Artık rustik perde takma işlemi tamamlanmıştır ve temiz bir şekilde, yeni yıkanmış perdeler güvenlikle odalarınıza şıklık katabilir. Üstelik nemli asılınca verim sağlayan bu perdeler birkaç saatliğine odalara güzel bir koku da yayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir