Aslında rustik perde asma işlemidir kornişe ihtiyaç duymadan silindire asıldığında perdeye verilen isimdir. Kullanım açısından çok eskiye dayanmaktadır. Korniş yerine silindir bir düzene ye perde asılır ve çok şık görünüm elde edilir. Son zamanlarda Ev dizaynında çok tercih edilen bir perde modelidir. Evin dokusuna otantik bir hava ve ahenk katar. Özellikle klasik takımlar tercih eden bireyler için rustik perdeler vazgeçilmezdir. Ahşap mobilyalar ve oturma grupları için en uygun perde modeli rustik perdelerdir. Eski tasarımları ve eskiye özlem duyan insanlara tarihi hava ve atmosfer yaşatması açısından ortamı tamamlayan en önemli unsur rustik perdeler olmaktadır.

Rustik Perde Tercihlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Rustik Perde Tercihlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Rustik Perde Tercihlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Rustik perdeler özellikle bulunduğu ortama mistik bir hava katarlar. İnsan kendini otantik ortamda, mitolojik bir atmosferde, tarihi bir ana şahitlik eder gibi bir hisse kapılır. Rustik perdeleri cafe-restoran, yazlık evler, dağ evleri gibi yaşam ortamlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Evde de mutfakta, banyoda, yatak odasında da kullanılabilmektedir. Rustik perdeler de kullanım alanına göre seçilen perdenin modeli seçilen perdenin büyüklüğü kullanılan kumaşın kalitesi ve renk ve desenleri çok önemlidir. Eşyaların ve Mobilya’nın durumuna göre değişik çeşit ve renklerde değişik desenlerde birçok seçim yelpazesi mevcuttur.

Kullanım Alanına Göre Rustik Perdeler

Kullanım Alanına Göre Rustik Perdeler

Kullanım Alanına Göre Rustik Perdeler

Özellikle rustik perdeyi mutfakta kullanacaksanız rengarenk ve çiçekli desenler daha çok uygun olacaktır. Fakat farklı kullanım alanlarına göre değişik tavsiyeler verilebilir. Mesela salonda kullanacaksanız eşyaların rengi ve halı desenleri sizin için daha etkili kriterler olacaktır yani alacağınız rustik perde kullanılan alanın eşyalarına rengine göre değişiklik gösterebilir eşyalarla perde arasındaki uyum sağlayabilirsiniz kendinize harika yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

Rustik perde kullanımında kolaylık sağlanacak en önemli yerler balkonlu odalardır. Daha rahat ve pratik bir kolaylık sağlaması açısından balkonun Oradalar da rustik perdeler kullanılır Burada dikkat edilmesi gereken husus perde kumaşlarının ışığı daha geçirgen olan saydam kumaşlardan seçilmesidir güneş ışığından faydalanmak açısından bu önemlidir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Rustik Perdelerde Renk ve Desen Seçimi

Kullanım alanına göre renk ve desen seçimlerinde değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Eğer mutfakta kullanılacaksa alanın genişliği ve eşyalarla uyum açısından perde seçimi yapılmalıdır mutfağınız küçükse daha açık renk ve desenlerde perde seçimi yapılır ve mutfak söz konusu olduğunda daha kolay yıkanabilir kumaşlar tercih edilmelidir.

Eğer salonda kullanılacak San oturma grupları renkler ile uyumlu olan renk ve desen seçenekleri tercih edilmelidir balkonlu odalar da yapılacak olan rustik perdeler de daha saydam ve güneşi geçiren kumaşlar tercih edilmelidir ve güneş ışınları en iyi faydalanma açısından bu çok önemlidir. Keskin hatlara sahip ortamlarda yuvarlak kesimli modellerin tercih edilmesi daha şık ve estetik bir görünüm için önemlidir. Alanın genişliğine göre koyu ve açık renklerde renkler tercih edilmelidir. Özellikle dar alanlarda kullanılan açık renkler alanı geniş ve ferah gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir