Stor Perde Ne Kadar Sürede Yıkanmalı? Deterjan Seçimi

Ev ya da iş yerlerinde sıklıkla kullanılan stor perdeler belli bir zaman sonra tozdan, hava şartlarından ve fazla kullanılmasından dolayı kirlenecektir. Belirli aralıklarla onları yıkamak gerekir? Stor perde ne kadar sürede yıkanmalı? Hem deforme olmaması hem de hijyeni sağlamak için bu önemli bir unsurdur.

Stor perde kendine özgü mekanizması olan bir sistemle çalışmaktadır. Bir boruya sarılı olan perde zincir yardımıyla aşağıya ya da yukarıya sardırılarak perde açılır ve kapanır. Kullanım şekli oldukça kolaydır. Montajı da kolaydır. Kolay olduğu ve şık bir görüntü oluşturduğu için de tercih sebebidir. Her cam ölçüsüne uygun olarak üretilmektedirler. Stor perde modelleri de her odaya ve her mekana uyum sağlayacak güzelliktedir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Bu güzel perde modelini birçok nedenlerden dolayı kirlenir. İlk kirlendiği zamanlarda silme yöntemi ile onu kirlerden arındırabiliriz. Bu yöntem kullanılırken perdenin mekanizmasından çıkarılmasına gerek yoktur. Bu işlemi sabunlu bir bezle yapabiliriz. Perdemizin tamamının açarız. Yukarıdan aşağıya doğru sabunlu nezle sileriz. Sonra ıslak bezle durulama işlemini yaparız ve yerinde kuruması için onu açık bir şekilde bırakırız. Bu yöntemle onları tozdan ve kirden arındırırız. Ama bazı zamanlarda yıkanması da gerekecektir.

Stor Perdelerin Yıkama Aralığı

Stor Perdelerin Yıkama Aralığı

Stor Perdelerin Yıkama Aralığı

Özellikle mutfakta bulunan stor perdeler daha fazla yağa ve yemek kokusuna maruz kalırlar. O yüzden onların yıkanması daha sık olabilir. 3-5 ayda bir yıkama yaparsanız üzerine sinmiş olan kokulardan ve yağlardan onları kurtarabilirsiniz. Diğer odalardaki stor perdeler çok fazla kirlenmeyecektir. Mesela salonda bulunan storlar, az cam açılıyorsa ve içeriye çok toz girmiyorsa yılda 1 kez yıkanması idealdir.

Yani kullanım durumunuza ve şarta göre yıkama aralıkları değişkenlik göstermektedir. Bu zamanı siz kendiniz zaten fark edeceksiniz. Önceleri silerek temizleme yöntemine başvururken yıkamanız gerektiğinin farkına varabilirsiniz. Tozlu, kirli, isli ve yağlı ortamlardaki stor perdeler daha sık yıkanırken; temiz ortamlardaki stor perdelerin senede bir kez yıkanması idealdir. Peki yıkarken nelere dikkat etmeli ve hangi deterjanı kullanmalısınız?

Stor Perde Yıkarken Hangi Deterjanı Kullanmalısınız?

Stor Perde Yıkarken Hangi Deterjanı Kullanmalısınız?

Stor Perde Yıkarken Hangi Deterjanı Kullanmalısınız?

Stor perde temizliği oldukça önemlidir. Bu perdeleri kuru temizleme ve halı yıkama firmaları yıkamaktadır. Bu size kolaylık sağlayabilir. Ama evde kendiniz stor perde yıkamak isterseniz bazı önemli ip uçlarına dikkat etmelisiniz. Bunlar nelerdir birlikte inceleyelim…

 • Öncelikle stor perde kapalı bir konumdayken kornişten çıkarılmalıdır.
 • 2 kişi emniyetli bir şekilde çıkarmak için önemlidir.
 • Stor perde halı gibi serilmesi gerekir. Bunun için banyo ya da balkon uygun yerlerdir.
 • Sermeden önce yerin temiz ve düz olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Yumuşak bir fırça edinmelisiniz. Hassas fırça darbeleri ile perdenizin yıkanması gerekmektedir.
 • Stor perde yıkamak için piyasada satılan birçok deterjanlar mevcuttur. Bunlardan kullanabileceğiniz gibi doğal yöntemlere de başvurabilirsiniz.
 • Piyasada satılan deterjanlar ağartıcı özelliğine sahip olabilir. Stor perdeniz koyu renkli ise renginde değişim yaşayabilirsiniz. Bu oldukça önemli bir konudur.
 • O yüzden sabunla yıkamak daha doğru bir harekettir. Beyaz sabun ya da sabun tozu stor perdenizi kirlerden arındıracaktır.
 • Önce ıslatmış olduğunuz perdenin üzerine sabun tozu dökün ve fırça ile yumuşak dokunuşlarda bulunun. Köpürdüğünü ve kirli suyun aktığını göreceksiniz.
 • Perdenin her yerini köpürttükten sonra güzelce durulamalısınız. Güzel durulanmayan perdelerde sabun lekeleri kalabilir.
 • En önemli kısım kurutma kısmıdır. Yıkama işlemi bittikten sonra onu çamaşır ipine düzgün bir şekilde asmalısınız. Kırışık bir yeri kalmamalıdır. Suyu iyice süzülmeli ve su lekesi oluşmamalıdır.
 • Sabunla yıkanmış olan perdeniz tertemiz olmuş demektir. Kuruduktan sonra da yerine kolaylıkla takabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir