Stor Perde Nedir? Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Stor perde almak isteyen kişilerin, stor perde hakkında bilgi sahibi olmadan almak istemediklerini duyduk ve merak edenler için “stor perde nedir? seçerken dikkat etmeniz gerekenler” adlı makalemizi hazırladık.

Stor perde, perde için üretilen özel kumaşın bir rulo etrafına sarılması sistemi ile çalışan perde şeklidir. Bir mekanizma sayesinde ruloya sarılıp yukarıya çekilen veya aşağıya sarkıtma usulüyle çalıştırılmasıyla stor perde elde edilmiştir. Kullanımı pratik olan bu perde şeklinin montajı da çok kolaydır. Pervazlara geçirilmek suretiyle basit bir şekilde montajı gerçekleştirilebilir. Hatta evde siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu açıdan düşünürseniz montaj ücreti de ödemezsiniz.

Stor Perde Tercihlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Stor Perde Tercihlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

 

Stor Perde Tercihlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Stor perdeler özellikle bulunduğu ortama enerjik ve modern bir hava katarlar. İnsan kendini yeni nesil ortamda, modern bir atmosferde hisseder. Stor perdeleri cafe-restoran, yazlık evler, dağ evleri gibi yaşam ortamlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Evde de mutfakta, salonda, yatak odasında her alanda kullanılabilmektedir. Stor perdeler de kullanım alanına göre seçilen perdenin modeli, seçilen perdenin büyüklüğü kullanılan kumaşın kalitesi ve renk ve desenleri oldukça önemlidir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Standart üretimlerde yeterince seçenekler mevcuttur. Eşyaların ve mobilyanın durumuna göre değişik çeşit ve renklerde değişik desenlerde birçok seçim yelpazesi mevcuttur. Stor perdelerde farklı mekanizma şekilleri bulunmaktadır. Bunlardan birincisi zincirli sistem stor perdelerdir. Bundaki mantık sanki bir bayrak gönderi çekiliyor kenti olduğu gibi makara sistemi ile perdenin yukarıya aşağıya hareket etmesi şeklinde çalışır. Gayet pratik ve kullanışlı bir sistemdir. İkinci olarak geliştirilen sistem ise yaylı çek bırak sistemli stor perdelerdir.

 

Bu sistemde yay vasıtasıyla belli bir seviyeye kadar perde çekilip ve bırakıldığında tamamen kendini Sarar aynı şekilde çekilip bırakıldığında sabit kalır pratik ve kullanışlı bir sistem olarak tercih edilen bir sistemdir. Üçüncü sistem ise uzaktan kumandalı stor perde sistemidir, bu sistem elektroniktir. Genellikle akıllı evlerde tercih edilen son sistem stor perdelerdir. Kullanıldığı alana modern bir hava katar. Bir kumanda vasıtasıyla aşağıya ve yukarıya hareketi elektronik şekilde sağlanır yine makara sistemi kullanılır. Fakat bir motora bağlı olan bu makara sistemini kumanda ile kontrol etmek mümkündür.

Kullanım Alanına Göre Stor Perdeler

Kullanım Alanına Göre Stor Perdeler

 

Kullanım Alanına Göre Stor Perdeler

Özellikle stor perdeyi mutfakta kullanacaksanız rengarenk ve çiçekli desenler sizin için daha uygun olacaktır. Ancak değişik kullanım alanlarına göre değişik tavsiyeler verilebilir. Örneğin misafir odasında kullanacaksanız mobilyaların rengi ve halı desenleri sizin için daha etkili kriterler olacaktır. Alacağınız stor perde kullanılan alanın eşyalarına rengine göre değişiklik gösterebilir. Kullanılan mobilyalarla perde arasındaki uyum sağlayabilirsiniz. Kendinize muhteşem kullanım alanları oluşturabilirsiniz.

Stor perde modelleri kullanımında kolaylık sağlanacak en önemli yerler balkonlu odalardır. Burada dikkat edilmesi gereken husus perde kumaşlarının ışığı daha geçirgen olan saydam kumaşlardan seçilmesidir. Güneş ışığından faydalanmak açısından bu önemlidir. Atalarımızın dediği gibi Güneş girmeyen eve doktor girer. Sağlığınız için Buna dikkat etmelisiniz.

Stor Perdelerde Renk ve Desen Seçimi

Stor Perdelerde Renk ve Desen Seçimi

 

Stor Perdelerde Renk ve Desen Seçimi

Stor perde kullanım alanına göre renk ve desen tercihlerinde değişiklikler olabilmektedir. Eğer mutfakta kullanılacaksa alanın genişliği ve eşyalarla uyum açısından perde seçimi yapılmalıdır. Mutfağınız küçükse daha açık renk ve desenlerde perde tercih etmelisiniz. Mutfak söz konusu olduğunda kolay yıkanabilir kumaşlar tercih edilmelidir. Eğer salonda kullanılacaksa oturma grupları renkler ile uyumlu olan renk ve desen seçenekleri tercih edilmelidir. Balkonlu odalar da yapılacak olan stor perdeler de daha saydam ve güneşi geçiren kumaşlar tercih edilmelidir ve güneş ışınları en iyi faydalanma açısından bu çok önemlidir. Alanın genişliğine göre koyu ve açık renklerde renkler tercih edilmelidir. Özellikle dar alanlarda kullanılan açık renkler alanı geniş ve ferah gösterecektir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir