Stor Perde Zinciri Nasıl Takılır? Detaylı Anlatım

Stor ve zebra perdelerin zincirleri kullanıcının en çok kullandığı kısımdır. En çok kullanılan parça olmasının yanında kullanıcıyı en çok uğraştıran perde parçası da şüphesiz zincirdir. Stor perde zincirinin kullanıcıyı bu denli uğraştırmasının sebebi, zincir ve zincirin nasıl takılacağı hakkındaki bilgi eksikliğidir. Bu bilgi eksikliğini “Stor Perde Zinciri Nasıl Takılır?” adlı makalemizle pekiştirin.

Çok sayıda stor ve zebra perde kullanıcısı insan perdelerindeki zinciri nasıl değiştireceklerini, yenisini nasıl takacaklarını bilmiyor. Bu nedenle neredeyse her stor perde kullanıcısı kullanım deneyimlerinin bir bölümünde zincirden dolayı baş ağrısı çekiyor.

Siz de böyle bir baş ağrısından mustarip iseniz bu yazı ilaç gibi gelecek. Çünkü stor perde zinciri nasıl değiştirilir? Konusunda altın değerinde bilgiler bu yazıda sizleri bekliyor. Ancak öncesinde stor perdelerin zincirleri hakkında kısa bir genel bilgilendirme yapalım.

Stor Perde Zinciri Ne İşe Yarar?

Stor Perde Zinciri Ne İşe Yarar?

Stor perde mekanizması tıpkı bir makara düzeneğine benzer. Keza çalışma prensipleri de makara ile büyük ölçüde aynıdır. Stor perde zinciri de bu makaranın kuvvet uygulanan kısmını teşkil eder. Kişi bu zincir çekerek kumaşı rulo etrafında aşağı indirir ya da yukarı çıkartır.

Zincirler plastik ve metal olmak üzere ikiye ayrılır. Üretici firmanın tercihine göre zincirin hammaddesi de değişmektedir. Metal ya da plastik zincirlerin kendilerine göre avantajlı veya dezavantajı noktaları bulunur. Bu noktaları şöyle özetleyebiliriz.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

  • Metal zincirler kopmalara karşı daha dayanıklıdır. Daha şık görünürler. Bunun yanında maliyetleri daha yüksektir ve metal zincirli perdeleri kısaltmak daha zordur.
  • Plastik zincirler düşük maliyetlidir ve kısaltılmaya daha yatkındır. Ancak metale göre daha basit görünürler ve kopmalara karşı çok dayanıklı değillerdir.

Stor Perde Zinciri Takma İşlemi

Stor Perde Zinciri Takma İşlemi

Esasında bir stor veya zebra perdenin zincirini takmak herkesin yapabileceği basit bir iştir. Yapmanız gereken tek şey perde rulosunun kenarında bulunan yuvarlak parçanın etrafına zinciri geçirmektir. Eğer yuvarlak parçada bir kapak bulunuyorsa öncesinde bu kapağın çıkartılması gerekir. Bunun yanında mekanizmanın sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için dikkat edilmesi gereken çok önemli birkaç nokta vardır.

Zincirinizi perdenize takarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey zincirin ve perde rulosunun yönüdür. Zincirin yönü yanlış olduğu takdirde perdenin aşağı ve yukarı hareketinde aksaklıklar meydana gelebilir. Ek olarak zinciri yerleştirirken mümkün olduğunca nazik olmak da zincirin kopmaması adına dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur.

Böylelikle stor ve zebra perdelerin zincirleri ve bu zincirlerin nasıl takılacağı hakkında işe yarar bilgiler verdiğimiz blog yazımızın sonuna geldik. Bu yazıyı okuduktan sonra stor perdelerle ilgili başınızı ağrıtan birçok dertten bir tanesinin eksilmesini umuyoruz. Stor perdenizin yıkaması veya montajı ile alakalı bütün problemlerinizin çözümlerini içeren diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir