Tül Perde Ne Kadar Sürede Yıkanmalı?

Yeni tül perde kullanıcılarının kendilerine “Tül Perde Ne Kadar Sürede Yıkanmalı?” sorduğu sorunun cevabını en detaylarıyla sizlere anlatıyoruz.

Ev, yazlık, ofis ya da iş yerlerinde tül perdeler sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle son zamanlarda üretilen perdeler modaya uygun desenlerde ve güzel görüntüde olmaktadır. Her odaya uyum sağlayacak tül perde modelleri insanları büyüleyecek güzelliktedir. Salon için daha gösterişli, simli, dantelli olanlar tercih edilirken; oturma odası için daha sade olanlarını seçebiliriz. Çocuk odasında çiçekli ve baskılı tül perdeler oldukça güzel görselliklere de sahiptir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Her mekanda kullanılan perdeleriniz zaman içerisinde toza ve kire maruz kalacağı için belirli aralıklarda yıkanması gerekir. Yıkanarak gerekli olan hijyeni sağlayabilirsiniz. Peki tül perde ne kadar sürede yıkanmalı? Hem onların deforme olmaması hem de gerekli olan temizlik önlemlerini almamız için bu önemli bir unsurdur. Sık aralıklarla tül perdelerinizi yıkarsanız onların yıpranmasına neden olursunuz. O yüzden süre ve yıkama şekliniz oldukça önemlidir.

Tül Perde Yıkama Aralığı Ne Olmalıdır?

Tül Perde Yıkama Aralığı Ne Olmalıdır?

Tül Perde Yıkama Aralığı Ne Olmalıdır?

Son çıkan perde modellerinin yanı sıra tül perde modası hala devam etmektedir. Beyaz, krem, kırık beyaz ya da açık kahve tonlarında üretilen bu perdeler odalara şık bir görüntü kazandırırlar. Ayrıca her mobilyaya da uyumludurlar. Model olarak uzun tercih edebileceğiniz gibi; kısa olanlarını da tercih edebilirsiniz. Uzun tül perdeler gelinlik edasıyla pencerelerinizin ve odanızın süsü gibidir. Genellikle kornişe takılarak kullanılırlar. Onları yıkamak için öncelikle bir merdiven yardımı ile kornişten çıkarılması gerekir. Gerekli güvenlik önlemlerini almayı unutmamalısınız.

Tül perde yıkama aralığı normal şartlarda yılda 2 kere olarak değerlendirilir. Özellikle yaz mevsimine girerken yapılan yaz temizliklerinde ve kış mevsimine girerken yapılan kış temizliklerinde yıkamak yeterli olacaktır. Ama bazı durumlarda perdelerin daha sık yıkanması gerekebilir. Sobalı evde oturuyorsanız, odada sigara içiyorsanız, yaz mevsiminde camlarınızı devamlı açık bırakıyorsanız o zaman bu süre daha da kısalacaktır.

İs olmuş perdeleri 2 ayda bir yıkamak doğru olacaktır. Uzun süre yıkanmayarak bütün isi ve kiri içerisinde hapseden tül perdelerin temizlenmesi daha zor olacaktır. Az kirlendiğinde yıkamalısınız ki renginde sararma ya da matlaşma yaşamamalısınız. Ayrıca yıkama şekli ve kullanacağınız deterjan da oldukça önemli bir unsurdur. Tül perdelerinizi doğrudan güneşe maruz bırakmamalısınız. Güneşlik perde kullanarak tül perdelerin erimesini de önleyebilirsiniz. Böylelikle onların ömürlerini de artırmış olursunuz.

Tül Perdeyi Kendiniz Mi Yıkamalısınız?

Tül Perdeyi Kendiniz Mi Yıkamalısınız?

Tül Perdeyi Kendiniz Mi Yıkamalısınız?

Evlerde ya da iş yerlerinde kullanılan stor perde ya da zebra perde gibi mekanizmalı ürünleri kuru temizleme yöntemi ile yıkatabilirsiniz. Bu size kolaylık sağlayabilir. Ama tül perdeler çamaşır makinasında rahatlıkla yıkanabilen bir perde türüdür. Kuru temizleme firmaları perdelerinizi yıkayabileceği gibi bu işlemi evde kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bunun için geceden ıslatılan tül perdelerde is ve kir akıp gidecektir. Perde beyazlatıcı ürünler kullanmak da onların temiz olmasını sağlamaktadır. Doğal yöntemlere başvurmak isteyenler geceden ıslatacaklara suya sabun tozu ilave edebilirler. Karbonat ya da sirke de perdelerin beyazlatılmasında kullanılan doğal yöntemler arasındadır. Perdenin kumaş yapısına uygun olan doğru yıkama şeklini öğrenirseniz onların deforme olmalarını önleyerek uzun süre dayanımlı olmalarını sağlarsınız.

Tül perdeleri yıkamak ve onları tekrar kornişe takmak güzel bir görüntünün yanı sıra onların mis gibi kokmasını sağlayacaktır. Odanızda hijyeni yakalamak için bu oldukça önemlidir. Tozsuz ya da issiz ortamlarda olan tül perdelerin senede 1-2 defa yıkanması normaldir. Eğer kirli ve isli ortamlarda kullanım sağlıyorsanız bu süreyi azaltmak ve sıklıkla yıkamak daha doğru olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir