Tül Perde Neden Sararır? Neden Kokar?

Evlerimizde kullandığımız perde çeşitleri arasında en çok tercih edilen tür tül perde olmaktadır. Her odaya yakışan ve belli bir albeniye sahip olan tül perdeler genellikle beyaz ve kırık beyaz dediğimiz renklerde üretilirler. Renkli olan tüller de bulunmaktadır. Ama beyaz ve tonları ferahlık açısından daha çok tercih edilmektedir. Açık renge sahip olduklarından tül perdede sararma olayı ile karşılaşılmaktadır.

Sararmadan başka tüllerin kokması da söz konusu olmaktadır. Tül perde neden kokar? Merak edilen bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Tül Perdelerin Sararma Nedenleri Nelerdir?

Tül Perdelerin Sararma Nedenleri Nelerdir?

Tül Perdelerin Sararma Nedenleri Nelerdir?

Belli bir kullanımdan sonra tül perdeler ilk alındığı gündeki beyazlıklarını kaybederler. Tül perde sararması birçok nedenden dolayı olabilir.

 • Evde içilen sigara tül perdenin sararmasında oldukça etkili bir nedendir.
 • Eviniz sobalı ise sobadan çıkan is ve kurum perdelerin sararmasına neden olmaktadır.
 • Kömürle çalışan kalorifer sistemlerinde peteklerden dışarıya çıkan kömür isi tül perde sararmasına neden olmaktadır.
 • Tozlu ve kirli ortamlarda bulunan tül perdelerde sararma görülmektedir.
 • Perdenizi yıkarken çamaşır suyu kullanıyor olmanız onların sararmasına neden olacaktır.
 • Tül perdeler makinada yıkanırken oldukça fazla köpürürler. Deterjanın fazla kullanılması sararmaya neden olur.
 • İyi durulama yapılmayan perdelerde deterjan atıkları kalacaktır. Bu deterjanlar da perde üzerinde kalıntı halinde olursa ve bu şekilde kurursa sararmaya neden olmaktadır.
 • Havasız ortamlarda ve aşırı sıcak odalarda bulunan perdelerde sararma sorunu yaşanmaktadır.
Peki Bu Sararma Sorununa Nasıl Çözüm Bulacaksınız?

Peki Bu Sararma Sorununa Nasıl Çözüm Bulacaksınız?

Peki Bu Sararma Sorununa Nasıl Çözüm Bulacaksınız?

 • Tuzla perde beyazlatma: Tül perdenizi önce soğuk suda bekleterek kirinden arındırın. Sonra tuzlu sıcak suda bekleterek daha sonra makinada yıkayın. Sararan perdelerin beyazladığını göreceksiniz.
 • Sirke ya da limon tuzu ile perde beyazlatma: Perdenizi ıslattığınız suyun içerisine bir miktar sirke ya da limon tuzu ilave etmeniz onları kilerinden arındıracaktır.
 • Karbonat ya da nişasta ile perde beyazlatma: Perdenizi makinaya atmadan önce geceden ıslatmanız oldukça faydalı olacaktır. Islattığınız bu suyun içerisine karbonat ya da nişasta da ilave edersiniz beyazlamalarını sağlarsınız. Ayrıca bütün bu karışımların içerisine sabun tozu da ilave ederek bekletebilirsiniz. Ertesi günü makinada yıkarsınız. Böylelikle tertemiz tül perdelere sahip olabilirsiniz.
Tül Perdeler Neden Kokar?

Tül Perdeler Neden Kokar?

Tül Perdeler Neden Kokar?

Belli aralıklarla yıkanmayan tül perdelerde koku sorunu yaşanmaktadır. Ayrıca rutubetli ortamda bulunan perdelerde zamanla koku da oluşacaktır. Evde sigara içiliyorsa, kışın is ve dumana maruz kalıyorsa koku sorunu kişileri rahatsız etmektedir. Bunun için her yıkamada yumuşatıcı deterjan kullanabilirsiniz. Ayrıca güzel kokması için çamaşırlarda kullanılan ve kötü kokuları gideren parfümler de kullanabilirsiniz.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Islak olarak astığınız perdenizi yerinde kuruması için cam açarak havalandırmalısınız. Havalanmayan ıslak perde kısa sürede koku yapacaktır. O yüzden bu da önemli bir unsurdur. Tül perde neden kokar? Cevaplarını bulduğunuz için alınacak önlemlerle bu istenmeyen durumu önleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir