Tül Perde Nedir? Nasıl Beyazlatılır? Nasıl Yıkanır?

Tül perde hemen hemen her evde kullanılan gündüz vakitlerinde güneş ışığının evin içine girmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkan bir perde türüdür. Güneş ışığına en önce maruz kalması açısından ısıya ve sıcaklığa dayanıklı kumaşların tercih edilmesi önemlidir. Bunun için üretilen özel kaliteli kumaşlar mevcuttur. Siz de kaliteli tül perde kullanıp erken yıpranan tül perdeleri göre daha ekonomik bir şekilde kazanç sağlayabilirsiniz. Genellikle sigara kullanılan evlerde tül perdeler çabuk sararır ve kirlenir. Aynı etkiyi sobalı evlerde de görürsünüz. Rutubetten ve duvarda oluşan küf izlerinden de tül perdeler lekelenebilir. Ama ne olursa olsun tül perdeleri beyazlatmanın yolları vardır.

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

Tül perdeler çamaşır makinasında yıkanabilir. Genellikle açık renk olan beyaz ve krem renklerinde tül perdelerin kullanımı yaygındır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur tül perdeye özel olan deterjanlar kullanmalıdır. Çünkü diğer deterjandan tül perdenin yapısını bozabilir ve ekonomik açıdan sıkıntı çıkarabilir. Piyasada tül perdeye özel kaliteli deterjanlar mevcuttur. Siz de bunları kullanın diğer deterjanları kullanıp ekonomi yapacağım derken perdenizden olmayın.

Tül Perde Nasıl Yıkanır? Kaç Derecede Yıkanır?

Tül Perde Nasıl Yıkanır? Kaç Derecede Yıkanır?

Tül Perde Nasıl Yıkanır? Kaç Derecede Yıkanır?

Tül perdeler çamaşır makinesinde veya elde yıkanabilir. Tül perdeler 30 derecede yıkanır. Hassas dokusundan dolayı bozulmalara mahal vermemek açısından daha yüksek ısılarda yıkanmamalıdır. Kullanacağınız deterjan da çok önemlidir. Tüller için özel olan deterjanlar kullanmalısınız. Zor ve inatçı bir leke ile karşı karşıya kalırsanız deterjanın yanında ekstra leke çıkarıcı da kullanabilirsiniz.

Sararan Tüller Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Tüller Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Tüller Nasıl Beyazlatılır?

Tuzlu su ile bunu başarabilirsiniz. Bu işlem için öncelikle tül perdenizi temiz bir kovanın içine koyun. İçine tül perde dizi örtecek şekilde ılık su ile doldurun. 5 yemek kaşığı tuzu içerisine atın ve tuzu iyice içinde eritin. Bu karışımın içinde tül perdesi sabaha kadar bırakalım daha sonra çıkartıp 30 derecede çamaşır makinasında yıkayalım. Sararan tüllerin beyazladığını göreceksiniz. Diğer bir yöntem olarak da sirke kullanabilirsiniz. Tuzlu su kovası yaptığımız gibi sirkeli su kovası karşımı hazırlayıp, sabaha kadar sirkeli suda bekletip daha sonra 30 derece sıcaklıkta çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Bu işlemi farklı bir yöntemle de yapabilirsin çamaşır makinesinin deterjan gözüne deterjanla beraber sirkede koyarsanız. Bu şekilde yıkama ile tül perdelerinizin beyazladığını göreceksiniz. Eğer tül perdeleriniz keten ise asla sirke kullanmayınız. Diğer bir yöntem ise şekerle beyazlatma yöntemidir. Sararan Tül perdeyi çamaşır makinesine atın Tül perdenin üzerine 3 adet küp şeker ya da bir yemek kaşığı toz şeker koyun ve bu şekilde 30 derecede yıkama işlemine tabi tutulur.

Sararan perdenizin beyazladığını göreceksiniz. Diğer bir yöntem ise bu işlemde şeker yerine bulaşık makinesi tableti kullanmanızdır. Aynı şekilde şeker yerine bulaşık makinesi tableti kullanırsanız sararan tül perdelerinizi beyazlatmış olursunuz. Başka bir yöntem ise karbonat kullanmaktadır. Toplum içinde karbonatın beyazlatma etkisini herkes bilir.  Çamaşır makinasının deterjan gözüne 2 yemek kaşığı karbonat koyun 30 derece sıcaklığa ayarlayın, yıkama işlemini gerçekleştirin. Sararan tül perdelerinizi beyazladığını göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir