Tül Perdeler Neden Kırışır? Kırışıklık Nasıl Giderilir?

Ev ya da iş yerlerinde kullanılan tül perdelerin özellikle yıkandıktan sonra kırıştığı görülmektedir. Perdede kullanılan tülün kalitesinden ya da cinsinden dolayı kırışma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Kırışık perdeleri de camda görmek istememeniz oldukça doğal bir durumdur. Tül perdeler neden kırışır? Yıkamada uygulanan yanlışlıklar ve tül perdelere karşı hassas davranmıyor olmanız perde kırışıklığına neden olmaktadır.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Bazı püf noktaları bilir ve ona göre hareket edersek tül perdelerin kırışıklık sorununu engelleyebiliriz. En önemli püf nokta çamaşır makinesinde kullanılan hassas yıkama programıdır. Bu programla 30 derecede perdelerimizi yıkarsak, fazla sıkmadan çıkarırsak kırışıklığı önlemiş oluruz. Islak bir şekilde makineden çıkan perdenizi bekletmeden kornişe takıyor olmanız da aşağıya doğru ağırlık vereceği için kırışıklığı engelleyecektir.

Yanlış kullanılan çamaşır makinası programları perdelerin kırışmasına neden olur. Normal çamaşırlarımızı yıkadığımız programı tül perdede kullanıyorsak bu yanlış bir harekettir. Yüksek ısı ve yüksek sıkma programları tül perde temizliklerinde tercih edilmemelidir. Yanlışlıkla böyle bir tercih yaptınız ve perdeniz kırıştı. Şimdi ne yapmalısınız?

Kırışık Tül Perdenin Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

Kırışık Tül Perdenin Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

Kırışık Tül Perdenin Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

Son zamanlarda üretilen tüllerin kırışma sorunu yoktur. Tül perde alırken bunu sormanızı tavsiye ederiz. Tül perdelerin uçlarındaki kurşunlar onlara ağırlık vermek için kullanılmaktadır. Ayrıca kumaş özelliklerinden dolayı da kırışma sorunu yaşanmamaktadır. Kırışmış olan perdelerinizi bazı yöntemlerle güzel bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Ondan sonra camınıza takabilirsiniz. Şunu unutmayın ki güzel görüntüdeki perdeler sizin ve gelen misafirlerinizin hoşuna gidecektir. Kırışıklık gidermek için;

 • Ütü ile kırışıklık düzeltme: makineden çıkan ıslak perdenizin üzerine ince bir bez sererek onu ütüleyebilirsiniz. Ama perdeler çok büyük olduğu için ütü masasında ütü yapmanız zor olacaktır. Onun yerine yemek masasının üzerine iki katlı çarşaf sererek üzerine tül perdeyi serebilirsiniz. İnce bir bezi tül perdeniz üzerine sererek ütüleme işlemi yapabilirsiniz. Ütünüzün ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Yüksek ısıdaki ütüler tül perdeleri yakabilir ya da renginde sararma problemi oluşturabilir.
 • Buhar vererek kırışıklık giderme: Son çıkan teknolojik aletlerde sadece buhar verilerek yerinde ütü yapılabilmektedir. Perdenizi astıktan sonra buhar vererek kırışıklığı önlemeniz mümkündür.
 • Kaynar suyun etkisiyle kırışıklık önleme: Küçük olan perdeleri kornişe taktıktan sonra altına leğen içinde kaynar su koyabilirsiniz. Böylelikle buharı alan perdenizdeki kırışıklıklar azalacaktır.
 • Perde ıslakken hemen asma: Makineden çıkan perde ıslak halde cama asılır. Suyun ve perdenin vermiş olduğu ağırlıkla perde kırışıklığı düzelecektir.

7 thoughts on “Tül Perdeler Neden Kırışır? Tül Perde Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

 1. Zeynep dedi ki:

  Tül perde neden kırışır diye merak ediyordum. Sonunda merakımı giderdim. Çok teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz Zeynep Hanım. Değerli vaktinizi bizlere ayırdığınız için. Perde hakkında faydalı bilgiler için takipte kalın. En güncel bilgileri paylaşmaktayız.

 2. Hüsna dedi ki:

  Evdeki tül perdemi paylaşmış olduğunuz makale sayesinde kırışıklığını giderebildim

 3. Gülnaz dedi ki:

  Yeni gelinim 🙂 tül perde kırışıklığını hep öğrenmek istemiştim. Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için. Devamını heyecanla bekliyorum ve takipteyim.

 4. Ayşe dedi ki:

  Yıkadıkdan sonra tül perdelerim hep kırışıyordu sebebini şimdi öğrendim çok sağolun.

 5. Ece Nur dedi ki:

  Çok teşekkür ederim evdeki tül perde kırışıklıklarını giderebildm

 6. Yıldız dedi ki:

  Tül perde ütü ile kırışıklığı giderilirmi? Bu konu hakkında yazınız varmı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir