Yatak odaları evimizin en önem verdiğimiz alanlarından birisidir. Hatta diğer odalara gereken özen ve dikkatin fazlası yatak odalarına gösterilmektedir. Odada bulunan mobilyaların haricinde perde seçimi de dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır. Peki yatak odası perde seçimi nasıl olmalı? Renk ve görünüşünden başka nelere dikkat edilmelidir?

Evinizin dekorasyonuna bir bütünlük kazandırmanız için perde seçimi oldukça önemlidir. Genellikle diğer eşyalara uyumlu olmasına dikkat edilmektedir. Bunun yanı sıra yatak odanıza güneş ışınlarının girip girmediği, pencerenizin karşı apartmanlardan görünüp görünmediği de önemli bir unsurdur. Mahremiyet odası olarak bilinen yatak odaları bütün bunlar değerlendirilerek perde seçiminde bulunmanız gereken odalardandır. Perde seçiminizde neler etkendir birlikte inceleyelim…

Işık ve Geçirgenliği

Işık ve Geçirgenliği

Işık ve Geçirgenliği

Işık biz uyurken özellikle sabahları önemli bir etkendir. Gece de sokak lambasının ışığı odaya girip aydınlatabilir. Karanlıkta uyumayı seven kişiler karartmalı zebra perde tercihinde bulunabilirler. Böylelikle rahat ve kaliteli bir uyku sağlanmaktadır. Işık geçirgenliği oldukça önemli olduğu için bu perdeler çoğu kişinin tercihleri arasında bulunmaktadır.

Bu perdelerde üretim özelliklerine göre ikinci katmanın ardında siyah veya gri üçüncü bir katman bulunur. Bu sayede ışığı geçirmezler ve hapsederler. Farklı desen ve renkleri ile de her yatak odasına uyumludurlar. Kaliteli oldukları için de güneş ışığından etkileyerek yıpranmazlar. Koyu renk tercih etmeniz de ışık geçirgenliği için önemli bir ayrıntıdır. Yıllarca kullanabilir ve odanıza ışığın geçmesini önleyebilirsiniz.

Renk ve Desen Seçimi

Renk ve Desen Seçimi

Renk ve Desen Seçimi

Nasıl ki salon ve diğer odalar için özentili davranarak gösterişli perdeleri tercih ediyorsanız; yatak odanız için de aynı özeni göstermelisiniz. Mobilyalarınızın rengi ve duvar rengi perde seçiminizde oldukça önemlidir. Halı ya da diğer aksesuarlar perdeniz ile uyumlu olursa yatak odanız oldukça şık bir hal alacaktır. Geometrik desenli stor perde yatak odanıza bir hareket katabilir. Sadelikten hoşlanan kişiler düz zebra perde seçenekleri arasında da karar verebilirler.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Simli zebra perde yatak odalarına oldukça şıklık katan türler arasında bulunmaktadır. Işıltılı görüntüsüyle gösterişli bir odaya sahip olmak isteyenlerin tercihidir. Mat stor perde ya da dantelli olanlarını da tercih edebilirsiniz. Odanızdaki renk uyumunu ve ahengini yakalamak tamamen sizlerin zevkine bağlı bir durumdur. Ayrıca tül perde seçiminde birçok seçeneğe sahip olan modelleri inceleyebilir ve odanızla uyum sağlayacak olanını tercih edebilirsiniz.

Perde Uzunlukları

Perde Uzunlukları

Perde Uzunlukları

Perdenin uzun ya da kısa olması odanızın durumu ile yakından ilgilidir. Pencere önünde petek bulunuyorsa kısa olan tül perde seçiminde bulunmanız odanızın iyi ısınması için önemli bir ayrıntıdır. Fon perdenizin uzun olması güzel bir görüntü sağlayacağı için böyle bir tercihte bulunabilirsiniz. Ayrıca pili aralıkları sık olan perdeler daha güzel bir görüntüye sahip olacaktır. Yere kadar uzun olan perdeler pencere pervazına sabitlenerek farklı şekiller de verilmektedir.

Pencere önünde bulunan mobilyalar perdenizin tamamının görünmesini engelleyebilir. Evin dekorasyonunu yaparken bu ayrıntı üzerinde de özenle durulması gerekmektedir. Eşyaların dizaynı pencere kapanmayacak şekilde olursa daha güzel bir atmosferi yakalamış olursunuz.

Perde Aksesuarları Kullanmak

Perde Aksesuarları Kullanmak

Perde Aksesuarları Kullanmak

Birbiriyle uyumlu olan renklere sahip olmak bir oda oluşturmak istemeniz oldukça doğal bir durumdur. Hem duvar rengi hem de mobilyalarla bütün sağlayacak perde seçiminde bulunmak önemlidir. Perdelerinizde perde aksesuarları ile daha güzel görüntüler ortaya çıkarabilirsiniz. Böylelikle hem dikkat çekici hem de gözünüze hoş görünen bir görüntü elde edebilirsiniz. Aslında her şey sizin istekleriniz ve hayallerinizle alakalıdır. Hayalini kurduğunuz perde araştırması içine hemen girebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir