Zebra Perde Ve Stor Perde Arasındaki Farklar Nelerdir?

Evlerde, işyerlerinde, otellerde sık olarak tercih edilen stor ve zebra perde çeşitlerini inceleyelim. Zebra ve stor perde arasındaki farklar nelerdir incelemeden önce zebra ve stor perde modellerine bakalım.

Zebra Perde Nedir?

Zebra Perde Nedir?

Zebra Perde Nedir?

Zebra perde, son zamanlarım en çok tercih edilen perde türleri arasında yer alır. Gece ve gündüz kullanımı için uygundur. Bu perdeler tül ve perde olarak kullanılabilir. İki farklı kumaştan yapılmaktadır. Bu yüzden zebra olarak adlandırılmaktadır. Bu kumaş türleri saydam ve opak şeklindedir. Burada tül ve perde aynı yüzeye dikilir.

Zebra perde modellerinde ışık geçirgenliği ayarlanabilmektedir. Öyle ki güneş ışığını tamamen engelleyebilir veya istediğiniz miktarda güneş ışığından yararlanabilirsiniz. Yatak odasında, oturma odasında, salon ve mutfaklarda tercih edilen bir perde türüdür.

Zebra Perde Nasıl Monte Edilir?

Zebra Perde Nasıl Monte Edilir?

Zebra Perde Nasıl Monte Edilir?

Stor perde türleri arasında yer alan zebra perde nasıl monte edilir diye baktığımız da burada farklı yöntemler ile karşı karşıya kalabiliriz. Ama bizim ülkemizde en çok tercih edilen yöntem tavana montaj işlemi yani korniş aparatıdır.

Burada öncelikle perdenin takılacağı noktalar korniş üzerinde işaretlenir. Burada önemli olan bir husus işaretleme yaparken pencerenin sağında ve solunda eşit boşluklar bırakmaktır. Daha sonra paketin içinden çıkan korniş aparatları işaretlenen noktalara yerleştirilir. Portray vidalar ile sabitlenir. Perde mekanizmasının ilk önce arka kanalı portray üzerine oturtulur ve önden sıkıca bastırılır. Böylelikle mekanizma portray üzerine oturtulur.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Zebra perde duvara nasıl monte edilir diye bakacak olursak şu adımlar izlenebilir. Ilk önce perdenin boyuna göre perdenin mekanizmada toplanma payı göz önüne alınır. Buna göre pencere kasası ile mekanizma arasında boşluk bırakılır. Montaj yapılacak duvar üzerinde mekanizmayı takmak için noktalar işaretlenir. Yine sağ ve sol kenarlarda eşit boşluklar bırakılır. Noktaların aynı hizada olması önemlidir. Noktalama işareti yapıldıktan sonra vida büyüklüğünde delikler açılır. Portraylara vidalar takılıp monte edilir.

Perde mekanizmasının öncelikle arka kısmı portray üzerine oturtulur. Ardından önden bastırarak mekanizma portray üzerine yerleştirilir. Daha sonra perde takılır.

Stor Perde Nedir?

Stor Perde Nedir?

Stor Perde Nedir?

Stor perde, alüminyum boru üzerine kumaşın sarılması ile oluşan bir mekanizmadır. Stor perdeler özel aparat yardımı ile kornişe takılabileceği gibi duvara ya da tavana monte edilebilir. Bu perde çeşidinin özelliği zincirli veya yaylı bir mekanizmaya sahip olmasıdır. Kumaş boruya sarıldığında perde açılır. Aşağı salındığında ise kapanır. Bunu yapmak için boruya bağlı olan zinciri aşağı yukarı hareket ettirmek gerekir. Stor perdelerin ışık geçirme özelliği yoktur.

Stor Perde Kullanım Alanları

Stor Perde Kullanım Alanları

Stor Perde Kullanım Alanları

Diğer perde türlerinde olduğu gibi stor perde kullanım alanları da oldukça geniştir. Genellikle yatak odalarında kullanılır. Ofislerde, işyerlerinde veya dışarıdan içerisinin görünmesinin istenmediği ortamlarda da kullanılabilir. Işık geçirme ve alev alma özelliği olmadığından dolayı mutfaklarda, restoran gibi yerlerde de oldukça tercih edilmektedir.

Zebra Perde Ve Stor Perde Arasındaki Farklar

Zebra Perde Ve Stor Perde Arasındaki Farklar

Zebra Perde Ve Stor Perde Arasındaki Farklar

Zebra ve stor perde özelliklerine baktıktan sonra zebra ve stor perde arasındaki farklar nelerdir onlara bakalım.

  • Zebra perdeler arka kısım çıtaya entegre olarak üretilmektedir.
  • Zebra perde modellerinde ışık geçirme özelliği varken stor perdeler ışık geçirmez
  • Stor perdeler polyester ipek kumaştan üretilmektedir, ancak zebra perde üretiminde bu kumaş kullanılamaz
  • Zebra perdelerde tül ve perde aynı yüzeye dikilir. Zebra perdeler ışık geçirme özelliğine sahip olduğu için üretiminde kullanılan kumaş daha yumuşaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir