Hangi Perde Önce Takılır? Perde Takma Sırasını Merak Edenler

Daha önce perde asmamış kişilerin kendilerine sormuş olduğu “hangi perde önce takılır?” sorusuna detaylı bilgi sağlıyoruz. Perde takma sırasını bilmiyorsanız makalemizi okuyarak öğrenebileceksiniz.

Sanayinin gelişmesiyle beraber pek çok çeşit perde ortaya çıkmaya başladı. Haliyle kornişlere de birden çok perde takılabilir oldu. Bu nedenle de çoklu perde takma imkanı sunan kornişlere perdelerin takılma sıraları da mevcuttur.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Aksi takdirde istenilen perde sıralaması oturmayabilir ve hem görüntü olarak kötü bir durum ortaya çıkar hem de perdelerin türünden verim alınamaz. Bu yüzden bu sıralamayı mutlaka bilmek gerekir ve böylece de perdeler istenilen şekilde kullanılabilir.

Ancak bu perdelerin hangi sıralamayla takılacağını bilmeyen pek çok insan hemen hemen dünyanın her yerinde mevcuttur. Bu da kafalarda Tül, Fon ve Güneşlik Perdeler Kornişte Kaçıncı Sıraya Takılır?

Perdelerin Takılma Sıralaması Ne Şekilde Olmalıdır?

Perdelerin Takılma Sıralaması Ne Şekilde Olmalıdır?

Perdelerin Takılma Sıralaması Ne Şekilde Olmalıdır?

Perdelerin takılmasında ilk olarak perdelerin işlevine dikkat edilir. Zaten belirli bir mantıkla bile perdelerin hangi sıralamayla takılacağı tahmin edilebilir. Güneşlik perdenin amacı güneşi absorbe edip fazla ışıktan kaçındırmaktır. Bu nedenle ilk ışığı soğurma işlemini bu perde yapar ve bu nedenle ilk sırada olmalıdır.

Işığın birçoğunu soğurduğundan dolayı güneşlik perde cama yakın sırada, yani ilk sırada olmalıdır. Ayrıca ısının da tamamının içeri girmesini engeller ve bu nedenle yaz ayları sıklıkla bu perde kullanılır.

Perde kornişlerinde ikinci yani orta sıraya takılacak perde ise tül perde olmaktadır. Evin dizaynına göre nadiren de olsa perde yerleri değiştirilebilse de ya da sadece güneşlik perde ve fon perde kullanılsa da tül perde kullanılırsa hiçbir istisnaya bakılmadan doğrudan orta kornişe takmak gerekir.

Bunun sebebi tül perdesinin yanabilme olasılığıdır. Eğer tül perde cama yakın olursa yangın çıkma ihtimali olur. Özellikle ise yaz aylarında tül perdelerden çıkan yangınıyla nedeniyle nadiren de olsa can veya mal kaybının olabildiği bilinmektedir. Çünkü tül perdeler ısıya dayanıksız, ince ve yanmaya dayanıksızdır. Bu özellikler güneşlik perdede bulunur. Bu nedenle tül perde orta kornişe takılarak kullanılmalı ve koruması ise güneşlik perde ile yapılmalıdır.

Tül perdenin cama yakın takılırsa yanma sebeplerinden temeli diğer perdelere göre daha ince iplikler ile örülmesidir. Bu nedenle cam ile birleşen güneş ışığı bir büyüteç ile güneş ışığının birleşmesi gibi etki yaratarak tül perdeye doğrudan temas ederek çok ısınmasını ve uzun süre kalırsa da yanmasına sebebiyet verecektir.

Fon Perde Kaçıncı Kornişe Takılır?

Fon Perde Kaçıncı Kornişe Takılır?

Fon Perde Kaçıncı Kornişe Takılır?

Fon perde takmak için kornişler 4 girişli olmalıdır. Bu nedenle her odada ya da her evde fon perde takmak için uygun korniş bulunmayabilir. Ancak gerekli korniş bulunuyorsa fon perde cama en uzak olan kısma takılır.

Fon perdeler dekorasyon açısından büyük bir önem taşır ve tül perdeyle uyumluysa da üçüncü yani cama en uzak sıraya takıldığında güzel bir görüntü elde edilebilir. Ayrıca tül perdeden bile ince bir yapıya sahip olması da en çok korunan perde olmasını gerektirir. Bu nedenle de üçüncü sıraya takılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir