Perde Nasıl Üretilir?

Perde Nasıl Üretilir? perdelerin üretim şekilleri farklılık göstermektedir. Örneğin tül perde; iplerin bir araya gelerek üretim makinelerinde birleştirme sonucu üretilmektedir. Stor perde modelleri üretim biçimi kumaşında aynıdır fakat mekanizmalı oluşundan dolayı birleştirme şekli farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar nelerdir? beraber inceleyelim.

Sanayinin ve tekstilin gelişmesiyle beraber MÖ 16. yüzyılda Mısırlılar tarafından icat edilen perdeler git gide farklı bir hal almaya başladı ve pek çok çeşidi üretilmeye başladı. Birçok çeşidi bulunan perdeler ise haliyle türüne göre üretimlerinde farklılıklar oluşturmaya başladı.

Örneğin stor perde ile güneşlik perdesinin üretilmesi aynı şekilde gerçekleşmiyor. Bu nedenle ise farklı perdelerin üretimler farklı makineler, farklı işçilikler, farklı tasarımlar ile üretilmeye başlandı.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Başlarda tül perdelerin tümü aynı da olsa daha sonra el işçiliği ile perdeler desenli de olmaya başladı. Bu nedenle aynı türdeki farklı tasarımlı perdeler de ortaya çıkmadı ve yine üretimler farklılaşmaya başladı. Ancak perde üretimlerinin türlerine göre tamamen farklı olduğu söylenemez. Temel olarak aynı işlemeler yapılır ve aynı malzemeler kullanılır.

Bu nedenle perdelerin üretimi tamamen değişmemiştir. Temel olarak aynı kalan durumlar olduğundan geçmişten günümüze kadar sık merak edilen şeylerden birisi olan perde nasıl üretilir sorusu halen çok sorulan şeylerden.

Perde Üretimi Sırasında Yapılanlar

Perde Üretimi Sırasında Yapılanlar

Perde Üretimi Sırasında Yapılanlar

Perde üretimi sırasında perdenin çeşitleri değişse de genellikle yapılan işler temeldir ve sabittir. Perdelerin üretimi sırasında genellikle %100 polyester ipliklerin temin edilmesi söz konusudur.

Perde üretiminde zebra perde üretiliyorsa bu perde türünün kasalarına ve mekanizmalarına ayrıca yer verilir.

Perde üretilirken yapılan bir işlem de en ile boy ölçülerine göre kumaş kullanılmasıdır. Bunun ardı sıra kumaş ve mekanizma işlemlerinin arkasından da teslimi gerçekleştirilmektedir.

Perde üretilirken dokunan iplikler perdenin rengine göre değişiklik gösterir. Ayrıca desenli perdelerde desenin rengi farklıysa da yine farklı renk bir kumaş dokunur.

Tül Perde Üretimi

Tül Perde Üretimi

Tül Perde Üretimi

En çok bilinen ve en çok kullanılan perde türü olan tül perdelerin üretim şekli en çok merak edilenlerden olmuştur. Ancak tül perde de içerisinde türlere ayrılır ve bu nedenle kimi zamanlarda üretim farklılıkları görülebilir.

Tül perde türlerinden birisi olan brode işlemeli tül perdeler sık pileli olarak tercih edilen prode modellerinden olmuştur ve bu modelin üretilmesinde polyester ipliklerin kullanılması ön plandadır. Bunun yanı sıra üretilme aşamasında pileler kornişlere uygun olarak tasarlanır.

Bir başka model olan örme dantel tül perdeler zebra perdelerde olduğu gibi polyester iplikler ile üretilir. Ayrıca dayanıklı bir tül perde modeli örme dantel tüller sık ya da seyrek pilelere sahip olarak üretilir.

Eskiden çok kullanılmasa da son zamanlarda git gide popüler olan ve tül perde modellerinden olan kruvaze tül perdelerin üretiminde sık pilelere yer verilir. Ayrıca geniş ebatlara sahip olan tülün yatsı bir şekilde kullanılması üretimi esnasında yapılır. Bu nedenle ise enleri dikkatlice işlenir.

Diğer Perde Modellerinin Üretimi

Diğer Perde Modellerinin Üretimi

Diğer Perde Modellerinin Üretimi

Tekstilin gelişimiyle pek çok perde modeli ortaya çıkmıştır. Bu nedenle onlarca, belki de yüzlerce perde modeli bulunur. Ancak bunlardan en ünlüleri stor ve jaluzi perdeler olmuştur.

Jaluzi perdeler, özellikle ahşap üretim kullanıldığından en zor üretimli perde türlerinden olarak bilinir. Bunun yanı sıra ise alüminyum malzemelerden de üretimine yer verilebilir.

Stor perdelerde de zebra perdelerde olduğu gibi özel mekanizmalar kullanılır. Ayrıca bu mekanizma da yine doğal kumaş ile yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir