Perde Uzatmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bir perdenin en önemli özelliği süsleyeceği duvar ve pencereye tam olarak uyum sağlamasıdır. Perdenin takılacak yere uyum sağlaması da perdenin boyuna bağlıdır. Perdeyi amadan önce boyunun güzel ve doğru bir şekilde ölçülmesi perdenin odanız ile tam olarak uyum göstermesini sağlayacaktır.

Perdenin ölçüsünü doğru bir şekilde alarak, perdeyi uzatmaktan kurtulmanın en iyi yol olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenlwe perde uzatmanın püf noktaları nelerdir? konusuna değineceğimiz bu yazıya öncelik nasıl perde ölçüsü alınacağı hakkında birkaç ipucu vererek başlamak istiyoruz. İşte perde ölçüsü almanın püf noktaları…

Perde Ölçüsü Alırken Bunları Aklından Çıkarma

Perde Ölçüsü Alırken Bunları Aklından Çıkarma

Vereceğiniz perde siparişi için ölçü almadan önce mutlaka sipariş edeceğiniz perde çeşidine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü perdenin cinsine göre perdenin ölçüsü farklılık göstermektedir.

Perdenizin uzunluğuna istediğiniz gibi karar verebilirsiniz. Yani perdeyi ister duvardan duvara ister pencere genişliğinde belirleyebilirsiniz. Şayet perdenizi salonunuz için yaptıracaksanız, duvardan duvara olacak şekilde sipariş etmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için de perdenin genişliğini duvarınızın genişliği ile eşit olacak şekilde ayarlamanız gerekir.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Uzunluğunu da yine istediğiniz gibi belirlemeniz mümkün. Ancak tül perdenizin boyu en fazla zeminden 3 santim kadar yukarıda olmalıdır. Böylece tül perdenizin yere değmesini engellemiş olursunuz. Sizlere diğer bir tavsiyemiz, taşınma gibi durumlara karşı perdenizin boyunu pencerenizden bir 10 santim kadar uzatmanızdır. Bu sayede pencerenizin ölçüsü ne kadar değişirse değişsin perdenizi uzatmanız gerekmeyecektir.

Ayrıca perde için kumaş almayı düşünüyorsanız da büzgü tercihinize göre ölçü belirlemelisiniz. Örneğin 1’e 3 olacak şekilde bir büzgü istiyorsanız, belirlediğiniz en ölçüsünün 3 katı kadar bir kumaş almanız gerekmektedir. Buna ek olarak dikiş payı olarak da 25 santimlik bir ekleme yapmanız en iyisi olur.

Perde Uzatmanın Pratik ve Dikiş Gerektirmeyen Yolu

Perde Uzatmanın Pratik ve Dikiş Gerektirmeyen Yolu

Eğer perdeniz ölçüsü yine se şaştıysa ve kosa geliyorsa, yeni bir perde almanıza hiç gerek yok. Çünkü  perdenizi uzatmanın türlü tülü yolları vardır. Bu yolların kimisi dikiş gibi işlemler gerektirirken kimisi ise yalnızca bir makas yardımı ile yapılabilmektedir.

Dilerseniz önce dikiş gerektiren perde uzatma yolu ile başlayalım. Bu perde uzatma püf noktaları, perdelerin alt kısmına dikilen danteller, püsküller ya da diğer kumaşlarla yapılmaktadır. Bu yol izlenerek yeni bir perde almaya gerek kalmaz ve güzel bir para tasarrufu elde edilebilir. Ancak bu yol için bir dikiş makinası ve dikişi yapabilecek bir kişi gerekmektedir. Bu yüzden çoğu insan bu işlemi terzilerde yaptırmaktadır.

Perde uzatmanın diğer ve dikişsiz yolu ise çok daha pratiktir. Bu yol için size gereken malzemeler;

  • İnce kablo bağı
  • Geçmeli perde düğmesi
  • Makas

Yapılışına geçmeden önce belirtmeliyiz ki bu işlemi yapabilmeniz için perdenin kornişinin önünde bir alçıpan ya da kartonpiyer olması gerekir. Bunun nedeni perdeyi görünüşünü bozmadan uzatmak için alçıpanın veya kartonpiyerin perde kornişini gizlediği alandan faydalanılmasıdır.

İşlemin Yapılışı

Perde düğmelerinin dikili olduğu fitile ince kablo bağını geçirin. Geçirdiğiniz kablo bağını perdeyi kaç santim uzatmak istiyorsanız o kadar uzatıp kilitleyin ve fazlalığı kesin. İşlemi bütün fitiller için uygulayın. Daha sonra fitillere perde düğmelerini takın.

Bu sayede perdenizi dilediğiniz kadar uzatmış olacaksınız. Ancak bu işlemi kartonpiyerinizin gizlediği alan kadar yapmanızı öneriyoruz. Çünkü kartonpiyer kabloları gizleyeceğinden ortaya daha hoş bir görüntü çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir