Tül Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Tül perde yıkarken, perdeniz ilk haline gelmiyorsa size vereceğimiz tüyo ile rahatlıkla perdenizi ilk haline çevirebilirisiniz. “Tül perde temizliği nasıl yapılır? Püf noktaları” adlı makalemizi okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Bir evin gerek dekorasyon anlamında gerek ise işlevsellik noktasında perdeler olmazsa olmazlardandır. Kendi içlerinde farklı fonksiyonları ve kullanım şekilleri olan perdeler yalnızca bir süs objesi değildir. Bu nedenle odanın havasını ve görünümünü doğrudan etkilediğini söylemek mümkündür. Özellikle genel olarak rastlanan hali baz alırsak, gece gündüz kapalı duran tül perde modelleri çok daha itina gerektirir. Hem seçim yaparken odayla uyumu ve göz zevkine hitap etmesi hem de temizliğinin önemi atlanmaması gereken bir ayrıntıdır.

Ey Uygun Fiyatlarda Çocuklarınız ve Mutfağınız İçin Stor Zebra Perdeler

Tül perdeler sıklıkla beyaz ya da krem tonlarında tercih edilir. Bunun en baskın nedeni dışarıdan gelecek güneş ışığını iyi alabilmektir. Ayrıca gün içinde herhangi bir elektrik kaynağına ihtiyaç duymadan gün ışığından yeterince yararlanabilmektir. Bununla birlikte odanın daha ferah bir atmosfere sahip olması da açık renk perde sağlanır. Ancak hal böyle olunca epey sık kirlenen perdeler kaçınılmaz olur. Yine de endişe etmeyin, artık tül perde temizliği zor bir iş olmaktan çıkmış durumda!

Krem ve Beyaz Renkli Perdeler Nasıl Yıkanır?

Krem ve Beyaz Renkli Perdeler Nasıl Yıkanır?

Krem ve Beyaz Renkli Perdeler Nasıl Yıkanır?

Açık renkli perdelerin çok daha fazla ve kısa süreler içerisinde kiri gösterdiği bilinmektedir. Ancak günümüzde çamaşır makinelerini gelişmiş programları sayesinde bu durum oldukça pratikleşmiştir. Beyaz perde de birtakım püf noktaları doğrultusunda hem renginden hiçbir şey kaybetmeden hem de deforme olmadan gerektiği müddetçe yıkanabilmektedir.

Tül Perde Yıkama Tüyoları

Tül Perde Yıkama Tüyoları

Tül Perde Yıkama Tüyoları

Tül perde yıkama model, dikim ve kumaşın türüne göre apayrı bir itina gerektirir. Çünkü sonrasında ütüleme işleminden yıkama esnasında yeterli verim alamamaya kadar pek çok tatsız durumla karşılaşmak olasıdır. Çoğu zaman sadece matik ya da sıvı/ jel formundaki çamaşır deterjanları yetersiz kalacağından bazı ek yöntemlere başvurmak kurtarıcı olmaktadır. Bunlar sırasıyla en çok fayda görülen tül perde temizliği püf noktaları olarak şöyle sıralanabilir:

  • Karbonat: Karbonat sadece bir gıda maddesi olarak değil temizliğin birçok alanında aktif olarak kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Tencere temizliği, yer ve yüzey temizliğinde kirleri kabartıp uzaklaştıran karbonat perde yıkama sırasında da bir hayli sıkça kullanılmaktadır. Makinenin deterjan haznesine 2 çorba kaşığı karbonat ilave edip normal perde ayarında çalıştırmanız yeterlidir.
  • Sirke: Sirke hem sağlık yayan hem de temizlikte doğal ürünlerden yana olan herkesin bir numaralı tercihidir. Çamaşır makinenizin deterjan bölmesine birkaç yemek kaşığı koyacağınız sirke ile perdenizde inanılmaz sonuçlar alacaksınız.
  • Bulaşık Makinesi Tableti: İddialı ve son derece etkili olan bir diğer perde yıkamada püf noktası olarak bilinen yöntem bulaşık makinesi tabletidir. Makineye attığınız perdenin üzerine bir tablet yerleştirdikten sonra normal ayarda makine çalıştırılır. Sonuç ise bembeyaz ve yumuşacık perdeler olacaktır.
  • Toz Şeker: Tül perdeyi makineye yerleştirdikten sonra direkt olarak üzerine 2 veya 3 tatlı kaşığı toz şeker eklenir. Ardından makineyi klasik ayarda çalıştırdıktan sonra tek yapmanız gereken yıkamanın bitmesini beklemek. Sonrasında nasıl da temiz ve aydınlık perdelere kavuştuğunuza siz bile inanamayacaksınız. Şekerin yapışkan özelliğinin bir sorun oluşturup oluşturmayacağı aklınıza takılabilir. Ancak hiçbir kaygınız olmasın çünkü sıcak suya maruz kalan şeker tamamen eridiği için ne makineye ne de perdenize hiçbir zarar vermez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir